در پی ادعای رسانه های غربی؛

وزارت دفاع عراق امضای قرارداد نظامی با ایران را تکذیب کرد

آفریقا و خاورمیانه

وزارت دفاع عراق در بیانیه ای ادعای یک رسانه غربی مبنی بر امضای قرارداد نظامی با ایران را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری المسله، وزارت دفاع عراق در بیانیه ای با تکذیب اخبار منتشر شده مبنی بر امضای قرار داد سلاح با ایران به ارزش 195 میلیون دلار اعلام کرد: برخی رسانه ها از قرارداد سلاح میان ایران و عراق خبر داده بودند که این موضوع باعث سوء استفاده سیاسی و تبلیغاتی شد.

در ادامه بیانیه گفته شده است: طبق نیاز نیروهای مسلح عراق به تجهیزات نظامی، درخواست هایی به برخی شرکت های بین المللی کشورهایی همچون بلژیک، چک، صربستان، چین، اوکراین، لهستان و پاکستان دادیم و این شرکت ها قیمت های پیشنهادی خود را مطرح کردند. صنایع دفاعی ایران نیز پیشنهادهای خود را در این زمینه مطرح کرد اما تمایل به شرکت های دیگر بیشتر بود و با شرکت های ایرانی قراردادی منعقد نشده است.

"حسن السنید" رئیس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق پیش از این در یک کنفرانس خبری اعلام کرده بود: خرید سلاح از هر طرفی حتی ایران حق عراق است.

اخبار منتشر شده مبنی بر قرارد نظامی میان ایران و عراق واکنش مقامات آمریکایی را برانگیخته است. "جان مک کین" سناتور آمریکایی ضمن انتقاد از این امر گفته بود واشنگتن باید در مورد فروش 24 فروند بالگرد  آپاچی به عراق بازنگری کند.

این در حالی است که حسن دانایی فر سفیر کشورمان در بغداد نیز خبر قرارد نظامی با عراق را تکذیب اما در عین حال اعلام کرده بود در صورتی که عراقی ها نیاز نظامی داشته باشند و از تهران تقاضا کنند این امر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.