آمریکا ۳ دیپلمات ونزوئلا را اخراج کرد

سیاسی

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این سه مقام دبیران اول و دوم سفارت‌خانه ونزوئلا هستند و ۴۸ ساعت فرصت دارند تا خاک آمریکا را ترک کنند.

آمریکا در واکنش به اخراج سه نفر از کارکنان کنسولی خود از کاراکاس، از سه نفر از دیپلمات‌های ونزوئلایی خواست خاک این کشور را ترک کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از رادیو اروپای آزاد، ونزوئلا کارکنان اخراج شده سفارت آمریکا را به «تماس با دانشجویان» و تحریک اعتراضاتی متهم کرده بود که تا کنون حداقل۱۳ کشته برجای گذاشته است.

به گفته «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این سه مقام دبیران اول و دوم سفارت‌خانه ونزوئلا هستند و ۴۸ ساعت فرصت دارند تا خاک آمریکا را ترک کنند.

ایالات متحده پیش از این دخالت در تنش‌ها و اعتراضات ونزوئلا را رد کرده بود. «جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید، در این باره گفته است که آنچه در آن کشور رخ می‌دهد «موضوعی بین مردم و رییس‌جمهوری است و نه بین ونزوئلا و آمریکا.»

اخراج کارکنان سفارت‌خانه‌ها در هر دو کشور در حالی انجام می‌شود که با وجود باز بودن دفترهای نمایندگی، ونزوئلا و آمریکا از سال ۲۰۱۰ «سفیری» به خاک دیگری نفرستاده‌اند.
از طرف دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که «جیمی کار‌تر» رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و از فعالان اجتماعی و سیاسی بین‌المللی، با ابراز نگرانی از بحران سیاسی در ونزوئلا تصمیم دارد با رهبران دو طرف مناقشه دیدار کند.

به گزارش این خبرگزاری، کار‌تر این موضوع را در نامه‌های خصوصی برای «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا و «انریکه کاپریلس» از رهبران مخالفان، مطرح کرده است.

کار‌تر در نامه خود به کاپریلس از هر دو طرف خواسته است تا نشانه‌هایی را از تمایل برای کاهش تنش‌ها بروز دهند تا بتوان به گفت‌وگویی موفق دست یافت.

این فعال سیاسی که برنده جایزه صلح نوبل نیز شده، گفته است مخالفان باید خشونت را شدیدا رد کرده و دولت نیز حق برپایی تجمعات مسالمت‌آمیز را تضمین کند.

دولت ونزوئلا چهره‌های معترض را به تشویق خشونت‌ها متهم کرده، آنچه کسانی مانند «لئوپولد لوپز» از رهبران مخالف رد کرده‌اند. این دیگر چهره سر‌شناس معترضان که اکنون در بازداشت است از هوادران خود خواسته ضمن تسلیم نشدن، از خشونت پرهیز کنند.

اعتراضات هفته‌های گذشته در ونزوئلا که چندی‌ است گستردگی بیشتری یافته است، از وضعیت اقتصادی تا خشونت و آمار بالای جرم و جنایت، موضوعات گوناگونی را در آن کشور در بر می‌گیرد.

مادورو که پس از «هوگو چاوز» رئیس‌جمهوری فقید ونزوئلا به قدرت رسید، معاون وی بود. در انتخابات سال گذشته میلادی مادورو کمی بیش از ۵۰ درصد و رقیب او کاپریلس نیز کمی کمتر از ۵۰ درصد آرا را به دست آوردند.

کد N148477