آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

امیدوارم طرح تامین بیمه اجتماعی جامع به سرانجام برسد

سیاست داخلی,تامین اجتماعی,آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی

یكی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی برای خدمت به مردم تامین بیمه اجتماعی جامع برای همه افراد از بدو تولد تا پایان عمر است كه امیدوارم در دولت جدید این طرح مهم پیگیری و به سرانجام برسد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد:یكی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی برای خدمت به مردم تامین بیمه اجتماعی جامع برای همه افراد از بدو تولد تا پایان عمر است كه امیدوارم در دولت جدید این طرح مهم پیگیری و به سرانجام برسد.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر دیروز در دیدار مدیرعامل، اعضاء هیأت مدیره، معاونین و مدیران سازمان تأمین اجتماعی، با تأكید بر اینكه دولت یازدهم نه تنها مخالف ادامه روند كارهای اجرایی به روال سالهای قبل است بلكه با پایبندی به اصول و قوانین، بدنبال حل بحرانهای ایجاد شده برای این سازمان است.

وی باتوجه به اینكه سازمان تامین اجتماعی باید تضمین كننده امید نسبت به امروز و فردای آحاد مردم بویژه نیازمندان باشد اظهار امیدواری كرد: مسئولان آن با صداقت و پشتكاری كه دارند بتوانند كارها را سروسامان بخشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأمین اجتماعی را ازجمله اركان تحقق، عدالت در جامعه دانست و رسیدگی به موقع به امور بیمه‌شدگان و برخورداری آنان از پوشش‌های تأمین اجتماعی ازجمله درمان، بازنشستگی، تضمین معیشت، سلامت نیروی كار، ایجاد آرامش‌خاطر و امید به آینده آنان را مورد تأكید قرار دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با توجه به پیش بینی طرح تامین اجتماعی جامع در اواخر دولت سازندگی و عدم پیگیری آن در دولت اصلاحات بعلت عدم تامین مالی گفت: یكی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی برای خدمت به مردم تامین بیمه اجتماعی جامع برای همه افراد از بدو تولد تا پایان عمر است كه امیدوارم در دولت جدید این طرح مهم پیگیری و به سرانجام برسد.

وی افزود: در این صورت افتخار بزرگی برای دولت و نظام اسلامی در جهت تحقق عدالت و تامین آینده همه اقشار مردم خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، جذب مدیران در چارچوب اصول حرفه‌ای با تحصیلات مرتبط و ایجاد ثروت با شركت در پروژه‌های بزرگ ملی را مؤثر دانست و افزود: تقویت عوامل تولید و توانمندسازی نیروی كار و تشویق همكاری‌های جمعی در ارتقاء درآمد طبقات كم درآمد و متوسط و استفاده آسان آنان از خدمات تأمین اجتماعی را بیش از پیش تسهیل می‌كند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأمین شرایط و فعال‌سازی كلیه امكانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی در شرایط جدیدی كه سازمان بدلیل سوء استفاده ها و بی تدبیری های گذشته، با بحران های جدی روبرو است را ازجمله شرایطی دانست كه می‌تواند امنیت و آرامش خاطر بیشتر افرادی را كه به این مجموعه چشم امید دارند برگرداند.

در ابتدای این دیدار  سیدتقی نوربخش مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی ارائه گزارش مبسوطی از آخرین وضعیت سازمان گفت.

 سیدتقی نوربخش با ارائه گزارش مبسوطی از آخرین وضعیت سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی با تحت پوشش داشتن بیش از 38 میلیون نفر از جمعیت كشور، بزرگترین سازمان بیمه‌ای كشور و دومین تولیدكننده درمان است.

در نظامات بیمه‌ای با افزایش سن امید به زندگی، سن بازنشستگی هم افزایش پیدا می‌كند، امّا در كشور ما علی‌رغم افزایش سن امید به زندگی به 74 سال، سن بازنشستگی از 60 سال به 52 سال كاهش پیدا كرده است.

در سال 1380 از بودجه 3 هزار و 500 میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی حدود هزار میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری، ذخیره شد، امّا در حال حاضر متأسفانه پیش‌بینی شده بود كه در سال 92، سازمان مبلغ 5 هزار میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری‌های خود برداشت كند كه خوشبختانه با تلاش جمعی مدیران وكاركنان سازمان، این برداشت انجام نخواهد شد.

بدهی‌های دولت در سال 1380 كه معادل 400 میلیارد تومان بود به دلیل آغاز سیاست‌های اشتباه در سال 1392 به 15 هزار میلیارد تومان رسیده و در حال حاضر مجموع بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی كه در طول یك دهة اخیر ایجاد شده به بیش از 60 هزار میلیارد تومان ارتقاء پیدا كرده است.

براساس پیش‌بینی‌ها در سال 93، 18 هزار میلیارد تومان دیگر به بدهی‌ها افزوده خواهد شد و با سود تعلق گرفته به این بدهی‌ها به بیش از 90 هزار میلیارد تومان ارتقاء پیدا خواهد كرد.

 فیاض بخش نیز در پایان این دیدار، گزارشی از وضعیت شستا ارائه داد كه بر اساس آن رشد سهام در بورس، اشتباهات گذشته را در حفظ ذخایر جبران كرده است.

کد N146839