آلمان رژیم صهیونیستی را به اتخاذ گام‌هایی برای پیروزی مذاکرات صلح ترغیب کرد

سیاسی

در آستانه سفر صدراعظم آلمان به سرزمین‌های اشغالی، وزیر امور خارجه ‌آلمان در مقاله‌ای رژیم صهیونیستی را به خاطر اتخاذ تصمیمات مشکل اما استوار و سخت و اجازه دادن به آمریکا برای انجام اقدامات صلح‌آمیز در خاورمیانه ستود.

در آستانه سفر صدراعظم آلمان به سرزمین‌های اشغالی، وزیر امور خارجه ‌آلمان در مقاله‌ای رژیم صهیونیستی را به خاطر اتخاذ تصمیمات مشکل اما استوار و سخت و اجازه دادن به آمریکا برای انجام اقدامات صلح‌آمیز در خاورمیانه ستود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس، آلمان نزدیکترین متحد اروپایی اسرائیل است و دو طرف هر ساله نشست مشترک برگزار می‌کنند، اما اخیرا روابط اسرائیل و کشورهای اروپایی و آلمان به خاطر سیاست‌های غرب علیه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی سرد و پر تنش شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در پیام ویدئویی هفتگی خود گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را برای حضور در مذاکرات صلح فلسطینی‌ها تحت فشار قرار می‌دهد.

اتحادیه اروپا پیشتر انتقاد خود را از شهرک‌سازی‌های رژیم اشغالگر اعلام کرده و می‌گوید این ساخت و سازها در مناطق اشغال شده باعث تضعیف امیدواری‌ها در مذاکرات صلح می‌شود. دولت برلین نیز به این انتقادها پیوسته و شهرک‌سازی‌ها را نکوهش می‌کند. تعدادی از صنایع و سرمایه‌گذاران اروپایی کمک‌های مالی و همکاری خود را با کارخانجاتی که به شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی کمک می‌کنند، قطع کردند و سفیر اتحادیه اروپا در اسرائیل به مقام‌های تل‌آویو نسبت به منزوی شدن اسرائیل و تهدید در تحریم اقتصادی در صورت شکست مذاکرات صلح، هشدار داده است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان در مقاله خود نوشت: در حالی که برلین با تل‌آویو در تمام مسائل رو در رو نمی‌شود، در کنار آن می‌ایستد.

وی همچنین تصمیم اسرائیل را در انجام مذاکرات با فلسطینی‌ها درباره تشکیل یک کشور فلسطینی ستود و افزود: ما از این اقدام قاطعانه حمایت می‌کنیم و اسرائیل را در اتخاذ این تصمیم لازم و هر چند سخت می‌ستاییم. اسرائیل برخی اوقات احساس انزوا می‌کند. مناظرات درباره سیاست اروپا در قبال اسرائیل یک بار دیگر این احساسات را مطرح کرده است، اما اسرائیل تنها نیست.

وی افزود: آلمان به شدت از مذاکرات صلحی که آمریکا مسوول میانجیگری در آن است، حمایت می‌کند و اسرائیل را برای اتخاذ تصمیمات دشوار جهت پیروزی مذاکرات صلح تشویق می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در پاسخ به سوالی درباره تهدید تحریم و بایکوت علیه اسرائیل گفت: هیچ تحریمی علیه اسرائیل وجود ندارد و آلمان نمی‌خواهد اولین کشور باشد که دست به این تحریم می‌زند.

هیاتی که مرکل را در این سفر همراهی می‌کند، بزرگترین گروهی هستند که دولت برلین تاکنون به همراه صدراعظم به سرزمین‌های اشغالی اعزام می‌کند.

(عکس: فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان)

انتهای پیام

کد N143402