سفیر اوکراین تشریح کرد؛

دلایل بروز ناآرامیها در کی یف

آمریکا اروپا

سفیر اوکراین در تهران در نشست خبری خود با خبرنگاران به تشریح دلایل بروز ناآرامی ها در کی یف پرداخت.

آلکساندر سرگییویچ سامارسکی سفیر اوکراین در تهران امروز یکشنبه ضمن خیر مقدم به حضار در سفارت اوکراین گفت: با توجه به پرسش متعدد بسیاری از خبرنگاران درباره علل بروز ناآرامیها در اوکراین و همچنین تحریمهای اتحادیه اروپا امریکا علیه کشورمان تصمیم به برگزاری این کنفرانس گرفتم.

وی افزود: در این کنفرانس خبری سه موضوع به طور کامل مورد بحث قرار می گیرد. که اولین موضوع دلایل بروز ناآرامی ها، دومین موضوع تحریمها اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران و سومین موضوع روابط تهران و کی یف است.

سفیر اوکراین در تهران گفت: آماده ام در این کنفرانس خبری، عکسها و ویدئوها مربوط به حوادث اخیر اوکراین به معرض نمایش بگذارم، زیرا روز گذشته و امروز اوکراین رسما دو روز را به عنوان روزهای عزاداری برای گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان به خود اختصاص داد.

سامارسکی گفت: بر اساس آمار دریافت شده از وزارت بهداشت از زمان آغاز ناآرامی تا کنون 80 اوکراینی جان خود را از دست داده اند که در میان این افراد اقشار مختلفی از ماموران پلیس گرفته تا کارمند دولت و دانشجو با سنهای مختلف حضور داشتند.

در تصاویر پخش شده مردم اوکراین با روشن کردن شمعهایی با قهرمانان خود وداع کردند در این تصاویر همچنین مجسمه لنین نمایش داده شد که در این روزها تخریب شده است.

سفیر اوکراین در ایران افزود: آزادسازی اوکراین از ایده کمونیستی از جمله عوامل اصلی تظاهرات مردم در خیابانها بوده است. زیرا در طول استقلال اوکراین حزب کمونیست همچنان در راس قدرت بوده است.

سامارسکی گفت: حوادث اوکراین مشابه حوادث 35 سال گذشته در ایران بوده است. اما دلایل و قهرمانان خاص خود را دارد.

وی افزود: تظاهرات اوکراین ابتدا به صورت مسالمت آمیز آغاز شد و مردم در ابتدا عدم رضایت خود را از سیاستهای داخلی و خارجی دولت اعلام کردند. اما "ویکتوریا یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین به جای اینکه به صدای مردم گوش فرا دهد، دست به سرکوب تظاهرات زد با افزایش سرکوب معترضان مردم مقاومت بیشتری کردند و بدین طریق کشمکش آغاز شد.

وی افزود: یانوکوویچ هنوز نتوانسته از اوکراین خارج شود و هیچ کشوری از جمله روسیه با اعطای پناهندگی به وی موافقت نکرده است

سفیر اوکراین در ایران گفت: به نظر من دولت اوکراین باید به اعتراض مردم گوش می داد اما به دلیل آنکه به مردم خود خدمت نکرد متاسفانه اوکراین روزهای پرتلاطمی را سپری می کند.

وی در ادامه به منشا ناآرامیها در اوکراین پرداخت و گفت: دولت "ویکتوریا یانوکوویچ از امضای توافقنامه همگرایی با اتحادیه اروپا شانه خالی کرد و به جای آن پیشنهاد همکاری بیشتری با اتحادیه گمرکی را داد. اما مردم این موضوع را نپذیرفته و اعلام کردند که مغایر با قانون اساسی است و تاکید کردند در قوانین اوکراین به صراحت آمده است که هدف از سیاست خارجی اوکراین پیوستن به اتحادیه اروپا است.

سامارسکی افزود: رئیس جمهوری اوکراین اخیرا از امضای توافقنامه پیوستن به اتحادیه اروپا امتناع ورزید که همین موضوع باعث شد مردم به خیابانها بیایند و در میدان استقلال مرکز کی یف تجمع کنند و با برپا نهادن خیمه هایی اعتراض خود را به سیاستهای دولت اعلام کنند.

وی افزود: اما نیروهای امنیتی بی رحمانه تظاهرات را سرکوب کرده و چادرهای معترضان را نابود کردند که همین باعث شد تا مردم بیشتری در خیابانها حاضر شوند.

سفیر اوکراین در ایران گفت: با وجود اقدامات خشونت بار پلیس علیه مردم از جمله پرتاب گاز اشک آور و استفاده از ماشینهای آب پاش و تیراندازی به مخالفان، مردم در بیمارستانها برای مجروحین خون می دهند و به کمک تظاهرات کنندگان پیوستند.

ادامه دارد...