تلاش انگلیس برای جلوگیری از استقلال اسکاتلند/کابینه کامرون به ادینبورگ می‌رود

انگليس,اسكاتلند

نخست‌وزیر انگلیس برای اولین بار کابینه خود را به اسکاتلند خواهد برد تا هشدار دهد که استقلال احتمالی اسکاتلند می‌تواند چه هزینه‌های اقتصادی بر صنعت نفت دریای شمال تحمیل کند.

نخست‌وزیر انگلیس برای اولین بار کابینه خود را به اسکاتلند خواهد برد تا هشدار دهد که استقلال احتمالی اسکاتلند می‌تواند چه هزینه‌های اقتصادی بر صنعت نفت دریای شمال تحمیل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه عنوان کرد که بخش اقتصادی قوی انگلیس از سرمایه‌گذاری در صنعت مهم نفت حمایت می‌کند تا در دهه‌های آینده به تقویت اسکاتلند کمک کند.

در آستانه رفراندوم 18 سپتامبر که ادامه یا پایان اتحاد 300 ساله اسکاتلند با انگلیس را تعیین می‌کند، سرنوشت درآمدهای نفت دریای شمال یکی از بزرگترین موضوعات مورد بحث است.

این سومین بار در تاریخ همکاری‌های انگلیس و اسکاتلند است که کابینه انگلیس به اسکاتلند می‌رود. چنین اقدامی نشان‌دهنده تغییر موضع کامرون است زیرا وی پیشتر تنها به هشدارهای جدی نسبت به استقلال اسکاتلند بسنده می‌کرد.

این در حالی است که الکس سالوند، وزیر اول اسکاتلند که حامی استقلال است نیز یک نشست کابینه از دولت اسکاتلند که تحت قیومت انگلیس قرار دارد، در نزدیکی نشستی که کامرون رهبر می‌کند، برگزار خواهد کرد.

کامرون در حالی این اظهارات را مطرح کرد که باب دودلی، رئیس اجرایی شرکت بزرگ نفتی بریتیش پترولیوم انگلیس اخیرا مدعی شده بود که اسکاتلند در صورت استقلال، با فضای عدم اطمینان و ابهام در تجارت خود روبرو خواهد شد.

هر چند نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت اسکاتلندی‌ها به ماندن در اتحاد با انگلیس تمایل دارند اما فاصله زیادی بین آن‌ها و کسانی که خواستار استقلال هستند، وجود ندارد.

حزب محافظه‌کار کامرون، حزب لیبرال دموکرات و حزب اپوزیسیون کارگر انگلیس همگی در تلاشند تا از استقلال اسکاتلند جلوگیری کنند. این در حالی است که سالموند، کامرون را به مناظره رو در رو فراخوانده است.

پیش از این تنها گوردون براون و دیوید لیوید جورج، نخست‌وزیرهای پیشین انگلیس در سال‌های 2009 و 1921، کابینه خود را به اسکاتلند برده بودند.

انتهای پیام

کد N141484