در هشداری به رژیم صهیونیستی

شرمن: امیدواریم کسی در مذاکرات‌مان با ایران دخالت نکند

مذاكرات ايران و گروه 1 5

مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد آمریکا در مذاکرات ایران و 1+5 اعلام کرد که هدف اصلی گفت‌وگوها رسیدن به یک توافق دائمی با ایران تا 20 ژوئیه است و گفت که آمریکا امیدوار است کسی در مذاکرات با ایران دخالت نکند.

مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد آمریکا در مذاکرات ایران و 1+5 اعلام کرد که هدف اصلی گفت‌وگوها رسیدن به یک توافق دائمی با ایران تا 20 ژوئیه است و گفت که آمریکا امیدوار است کسی در مذاکرات با ایران دخالت نکند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد این کشور در گفت‌وگو با ایران این اظهارات را روز شنبه پس از ورود به بیت‌المقدس با هدف قرار دادن مقامات رژیم صهیونیستی در جریان دور اخیر مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین بیان کرد.

به گزارش روزنامه هآرتص،‌ شرمن در اظهاراتی که به نظر می‌رسد هشداری برای رژیم صهیونیستی باشد گفت که آمریکا امیدوار است کسی در گفت‌وگوها دخالت نکند.

شرمن گفت: ما با عینک خوش‌بینی وارد این مذاکرات نشده‌ایم و هنوز نمی‌دانیم که می‌توانیم این مسئله را از راه دیپلماتیک حل کنیم یا خیر. لازم است که مذاکره‌کنندگان و شرکای ما فضای کافی برای انجام این کار از طریق دیپلماتیک را داشته باشند. مذاکرات با ایران بسیار دشوار خواهد بود و ما نمی‌توانیم آن را دشوارتر کنیم.

مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد آمریکا علاوه بر آن تاکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران باید "محدود، حد و مرزدار، تحت نظارت و راستی‌آزمایی شده باشد".

شرمن گفت که اگر برنامه غنی‌سازی هسته‌ای ایران دارای این شرایط نباشد، توافقی صورت نخواهد گرفت.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن "ترحیج می‌دهد غنی‌سازی در حد صفر باشد"، ولی این یک انتظار "نامحتمل" است.

شرمن امروز (یکشنبه) با یووال اشتاینیتز، وزیر امور استراتژیک و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و یوسی کوهن،‌ مشاور امنیت ملی این رژیم دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی بارها مدعی شده است توافق هسته‌ای ژنو که در 24 نوامبر سال 2013 با ایران امضا شد خطرناک است و اجازه می‌دهد ایران به برنامه هسته‌ای‌اش ادامه دهد و در ازای دریافت پاداش لغو تحریم‌ها،‌ چیزی به غرب ندهند.

این موضع‌گیری باعث اختلاف نتانیاهو با دولت آمریکا شده است،‌ تا جایی که به گزارش برخی رسانه‌ها باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا به وی گفته است که دست از انتقاد کردن بردارد و توجهش به مفاد یک توافق نهایی که در دست گفت‌وگو قرار دارد را معطوف کند.

ایران و گروه 1+5 در مذاکرات سه روزه‌ای که صبح روز پنج‌شنبه در وین پایان یافت درباره روند رسیدن به یک توافق نهایی و جامع در زمینه برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

در پایان این مذاکرات کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات را شروع خوبی دانست و افزود که کارهای فنی باید انجام شود.

وی علاوه بر آن گفت که کارشناسان فنی دو طرف در اوایل مارس و خود اشتون و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در روز 17مارس (26 اسفند) با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

ظریف نیز در پایان مذاکرات اعلام کرد که دو طرف مسیر دشواری در پیش دارند، ولی مذاکرات شروع خوبی داشت.

وی علاوه بر آن گفت که علاوه بر بحث‌هایی که در سطح سیاسی داشتند،‌ کار فنی نیز آغاز شده است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: بر روی یک چارچوب زمانی توافق کردیم تا در چهارماه آینده بحث‌های مقدماتی انجام دهیم و به یک چارچوب کلی برای مذاکرات آینده برسیم.

انتهای پیام

کد N141415