توطئه جدید بندر بن سلطان نقش بر آب شد

فارس نوشت:

قرار بود در کودتایی همزمان با سومین سالگرد پیروزی انقلاب ۱۷ فوریه در لیبی و تحت عنوان «تصحیح روند انقلاب» سرلشکر «خلیفه حفتر» به قدرت برسد، که ناکام ماند.

مطبوعات امارات متحده عربی از خشم بسیار شیخ «محمد بن زاید آل نهیان»، ولیعهد ابوظبی از ناکامی کودتای اخیری که در لیبی به وقوع پیوست و قرار بود، سرلشکر «خلیفه حفتر» را در این کشور به قدرت برساند، خبر می‌دهند.

این منابع اماراتی ذکر می‌کنند که ولیعهد امارات برای این کودتا علاوه بر اینکه از مدت‌ها پیش برنامه‌‌ریزی کرده بود، مبالغ هنگفتی که در تصور نمی‌گنجد، را هم هزینه کرده بود.

یک منبع لیبیایی نیز در این خصوص می‌گوید که ولیعهد ابوظبی بسیار خشمگین و ناامید است،‌ چرا که تمام برنامه به گونه‌ای ریخته شده بود که این کودتا با موفقیت همراه و لیبی به مصری دوم تبدیل شود.

قرار بود این کودتا هم زمان با سومین سالگرد پیروزی انقلاب 17 فوریه در لیبی و تحت عنوان «تصحیح روند انقلاب» رخ دهد و این دقیقا همان دستاویزی بود که نظامیان مصری برای کودتا علیه دولت محمد مرسی در این کشور به آن متوسل شدند.

به گفته این منبع تحقیقات اولیه صورت گرفته از نظامیانی که در این کودتا دست داشتند، نشان می‌دهد که امارات متحده اموال کلان و هنگفتی را در اختیار سرلشکر خلیفه حفتر گذاشته و او نیز این اموال را در میان برخی از افسران و نظامیان لیبیایی تقسیم کرده تا آنها را در این کودتا با خود همراه کند، اما نقشه آنها پیش از اجرا برملا می‌شود.

در این بین گفته شده که اوضاع «محمود جبریل»، سیاستمدار لیبیایی وخیم‌تر از دیگر کودتاچیان است، به گونه‌ای که دستگاه‌های امنیتی لیبیایی هم اکنون در پی دستگیری وی هستند و او نیز به دنبال کشوری برای به دست آوردن پناهندگی سیاسی به آن است.

این منابع احتمال می‌دهند که جبریل از لیبی خارج شده و هم اکنون در یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای به دست آوردن پناهندگی سیاسی است.

اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد، علاوه بر اینکه ولی عهد ابوظبی و محمد دحلان، از رهبران سابق جنبش فتح کودتا در لیبی را به سرکردگی سرلشکر حفتر تدارک دیده بودند، شاهزاده «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی نیز از طراحان این کودتا و با کودتاچیان در ارتباط بوده است.

52261

کد N140420