دبیرخانه ویژه اقتصاد مقاومتی در مرکز پژوهش های مجلس تشکیل شد

مرکز پژوهش ها

تهران - ایرنا - رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از تشکیل دبیرخانه ویژه اقتصاد مقاومتی در این مرکز خبر داد و گفت: این دبیرخانه دو افق سه ماهه و یکساله برای خود ترسیم کرده است تا با تشکیل جلسات کارشناسی پیش نویسی برای طرح اقتصاد مقاومتی تهیه کند.

به گزارش ایرنا از مرکز پژوهش های مجلس، «کاظم جلالی» روز شنبه در جلسه نقش آفرینی این مرکز در تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی باید یک راهبرد بلند مدت برای علاج دردهای یکصد ساله اخیر اقتصادی باشد.

وی افزود: نباید به تعیین راهکارهای اقتصاد مقاومتی به عنوان یک کار موقت نگاه شود که با بازشدن شیرهای نفت این رویکرد تغییر کند بلکه این رویکرد باید در طولانی مدت دردهای اقتصاد کشور را درمان کند.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس اظهار داشت: نباید به سیاست های تعیین شده در اقتصاد مقاومتی به مانند برخی اسناد بالا دستی، به صورت شعارگونه برخورد شود بلکه این موضوع باید به یک پارادایم غالب تبدیل شود.

وی با اشاره به سیاست های ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب در طول چند سال اخیر، تصریح کرد: باید سیاست اقتصاد مقاومتی در کنار سایر سیاست های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب مانند سیاست انرژی یا قانون هدفمندی یارانه ها مورد توجه قرار گیرد.

جلالی با بیان این که محتوای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در قالب یک قانون نمی گنجد، تاکید کرد: این سیاست نیازمند تدوین یک نقشه راه است و در این مسیر نباید با عجله و شتاب کارهای ناقص و کوتاهی صورت گیرد.

وی ادامه داد: پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، مرکز پژوهش های مجلس تدوین نقشه راهی در زمینه اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار داد که بر این اساس ایجاد و راه اندازی یک دبیرخانه ویژه در این زمینه در دستور کار مرکز قرار گرفته است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس افزود: برای این دبیرخانه دو افق سه ماهه و یکساله دیده شده است تا با تشکیل جلسات مختلف، گزارش های کارشناسی و پیش نویس طرح های اقتصاد مقاومتی تهیه شود.

جلالی با بیان این که حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و تشکیل دبیرخانه در این زمینه در عرض سایر کارهای مرکز نیست، یادآور شد: تشکیل دبیرخانه اقتصاد مقاومتی کاری کاملا جدی و اصولی است که به آینده اقتصاد کشور جهت می دهد.

وی فساد اقتصادی را ناشی از خلاء قانونی و تضاد قوانین با یکدیگر دانست و گفت: باید خلاءهای قانونی و تضاد قوانین در حوزه فساد اقتصادی شناسایی شود که دفتر حقوقی مرکز پژوهش های مجلس با جدیت باید پیش نویس قانونی جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی را تهیه کند.

جلالی تاکید کرد: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی اگر با دقت اعمال شود انقلابی اقتصادی در کشور را شاهد خواهیم بود.

وی با تاکید بر این که تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند فهم مشترک دولت و مجلس از این موضوع است، تصریح کرد: لازم است تا در این زمینه کارگروه مشترکی از سوی دولت و مجلس جهت رسیدن به یک نقشه راه و شناسایی راهکارهایی جهت به ثمر رساندن سیاست های اقتصاد مقاومتی تشکیل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلای در چند سال اخیر موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح می کنند و نامگذاری این سال ها تحت عنوان جهاد اقتصادی یا اصلاح الگوی مصرف نیز بر این مبنا صورت می گیرد.

وی ریشه گرفتاری های امروز اقتصاد ایران را اقتصاد نفتی دانست و یادآور شد: اکنون بی نظیرترین فرصت برای اقتصاد کشور فراهم شده تا از بیماری وابستگی به نفت رهایی یابد که این موضوع با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ممکن است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: در اقتصاد مقاومتی باید ساختار مالی دولت اصلاح شده و دولت چابک و کوچک شود و نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور پررنگ و تقویت شود.

در این جلسه معاونان، مدیران و کارشناسان دفاتر مرکز پژوهشهای مجلس و کارشناسان اقتصادی نظرات و پیشنهادات خود را درباره راهکارهای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بیان کردند.

سیام**2025 *1449
کد N139115