تحولات اوکراین:

احتمال فرار یانوکوویچ به شرق اوکراین/ پوتین و اوباما بر لزوم آغاز اصلاحات تاکید کردند

آمریکا اروپا

درخواست روسای جمهوری روسیه وآمریکا از کی یف برای اجرای هر چه سریعتر اصلاحات مطرح شده در توافق آشتی ملی و انتشار گزارش هایی از خروج رئیس جمهوری اوکراین از پایتخت از جمله آخرین تحولات این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که با توافق به دست آمده بین دولت اوکراین و مخالفان، فشارها به کی یف برای اجرای مفاد این توافق افزایش یافته است، برخی منابع از فرار "ویکتور یانوکوویچ" رئیس جمهور به شرق این کشور خبر می دهند.

بر این اساس منابع دیپلماتیک آمریکایی مدعی اند یانوکوویچ کی یف را به مقصد شرق اوکراین ترک کرده است. این در حالی است که بیش از 10 هزار نفر از مخالفان دولت با تجمع در میدان اصلی کی یف در انتظار عملی شدن توافق آشتی ملی از سوی یانوکوویچ هستند.

در همین حال روسای جمهوری آمریکا و روسیه از دولت اوکراین خواستند هر چه سریعتر به تعهدات خود عمل کرده و به بحران این کشور پایان دهد. به گفته یک مقام ارشد مسکو "ولادیمیر پوتین" و "باراک اوباما" در تماس تلفنی "سازنده" خود در مورد لزوم اقدام سریع در این خصوص متفق القول بوده اند. به گفته این دو توافقی که بین مخالفان و دولت یانوکوویچ به دست آمده "فرصتی واقعی" برای پایان دادن به خصونت ها به شکل مسالمت آمیز است.

برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری تا پایان سال، تشکیل دولت آشتی ملی، اصلاح قانون اساسی به منظور کاهش اختیارات ریاست جمهوری و آزادی "یولیا تیموشنکو" رهبر زندانی اپوزیسیون از جمله مفاد توافق مذکور عنوان شده است.    

گفتنی است طی خشونت های روزهای اخیر در کی یف بیش از 70 نفر کشته و دهها نفر دیگر مجروح شده اند. در پی وقوع این درگیری ها اتحادیه اروپا از اعمال تحریم هایی علیه کی یف خبر داد.