تصمیم ایران و پاکستان برای کاهش تروریسم مرزی

ايران,پاكستان

پاکستان و ایران توافق کردند که گام‌های مشترکی را برای مقابله با گروه‌های شبه نظامی اتخاذ کنند و تروریسم مرزی را کاهش دهند.

پاکستان و ایران توافق کردند که گام‌های مشترکی را برای مقابله با گروه‌های شبه نظامی اتخاذ کنند و تروریسم مرزی را کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه نیشن، با اعلام این خبر گزارش داد: پاکستان به ایران اطمینان داد که نهایت تلاشش را برای بازگردندان پنج مرزبان ربوده شده ایران خواهد کرد و مقامات عالی‌رتبه دو کشور روز جمعه برای سومین روز دیدار کردند تا سوءتفاهماتی را که به دنبال ربوده شدن پنج مرزبان ایرانی به وجود آمده است رفع کنند.

بابار یعقوب فاتح محمد، نخست وزیر ایالت «بلوچستان» در یک کنفرانس خبری مشترک در جمع خبرنگاران گفت: ما اگر اطلاعاتی درباره حضورسربازان ایرانی ربوده شده در خاکمان به دست بیاوریم بلافاصله اقدام خواهیم کرد.

مقامات دو طرف در دیدار سه روزه‌شان درباره مسائل مرزی، تجارت، خروج تبهکاران و نقض مرزهای بین‌المللی گفت‌وگو کردند.

فاتح محمد گفت که هر دو کشور تصمیم گرفته‌اند یک کمیته مشترک از مقامات عالی‌رتبه تشکیل دهند تا روی هرگونه نقض مرزی و سایر مسائل مربوط به مرزهای ایران و پاکستان نظارت داشته باشند.

وی گفت که این کمیته گزارشی را پس از سه ماه به کمیسیون مرزی ارائه می‌کند و افزود که هر دو طرف توافق کرده‌اند هماهنگی‌ها را افزایش دهند تا از هرگونه سوءتفاهمی اجتناب کنند و روابط دوجانبه را ارتقا دهند.

وی گفت: ارتباط پایین می‌تواند به سوءتفاهم منجر شود.

علی‌اصغر شکاری،‌ معاون فرماندار سیستان و بلوچستان که رهبر هیات ایرانی را بر عهده داشت نسبت به ربوده شدن مرزبانان ایرانی ابراز نگرانی کرد و گفت که این اتفاقات احساسات مردم ایران را جریحه‌دار کرده است.

وی گفت: برای ما مهم است که به مساله ربوده شدن مرزبانان بپردازیم.

چادری نثار علی خان، وزیر کشور پاکستان روز جمعه به علیرضا حقیقیان، سفیر ایران در پاکستان گفت که دو کشور باید از دشواری‌های به وجود آمده فراتر روند و برای محافظت از اصول کلی روابط پاکستان ایران تلاش کنند.

حقیقیان با علی خان در اسلام‌آباد دیدار کرد تا درباره مساله امنیت مرزها با وی گفت‌وگو کند.

وزیر کشور پاکستان گفت که دو کشور و آژانس‌های امنیتی‌شان باید با همدیگر همکاری کنند تا سرتاسر مرزهای ایران و پاکستان برای مردم عادی بی‌خطر شود و تروریست‌ها و شبه‌نظامیان نتوانند به آنجا دسترسی پیدا کنند.

وی علاوه بر آن گفت که به جای بیان دیدگاه‌ها از طریق رسانه‌ها، بهتر است که مسائل پشت‌ میز مذاکره به بحث گذاشته شوند.

این مقام پاکستانی تاکید کرد که هیچ یک از شبه‌نظامیان یا تروریست‌ها نباید اجازه پیدا کنند که تاثیر منفی روی روابط بسیار نزدیک ایران و پاکستان داشته باشند.

علی خان علاوه بر آن در دیدار با سفیر ایران در پاکستان گفت که روابط دو کشور بر مبنای اصول مشترک تاریخی،فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و جغرافیایی قرار دارد و نه تنها برای منطقه بلکه برای کل امت مسلمان مهم است.

وزیر کشور پاکستان گفت: ما باید از دشواری‌های امروز فراتر رویم تا توطئه‌های دشمنان‌مان را خنثی کنیم.

وی گفت که نسبت به تقویت هرچه بیشتر روابط دو جانبه بین دو کشور متعهد است.

سفیر ایران در پاکستان نیز با انعکاس اظهاراتی مشابه گفت که دولت جمهوری اسلامی ایران به دنبال همکاری نزدیک با دولت پاکستان در تقویت بیشتر روابط در زمینه همه مسائل از جمله روابط اقتصادی، فرهنگی و امنیتی است.

حقیقیان گفت که دولتش مشتاقانه منتظر سفر نواز شریف، نخست وزیر پاکستان به ایران است که می‌تواند به تقویت روابط دو کشور کمک کند.

انتهای پیام

کد N137795