عضو کمیسیون عمران مجلس:

طراحان استیضاح وزیر راه واقعیات منابع درآمدی دولت را درک کنند

کمیسیون عمران

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگانی که قصد استیضاح وزیر راه وشهرسازی را دارند باید واقعیات منابع درآمدی دولت را درک کنند.

«مهرداد لاهوتی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، افزود:به نظر من این نوع حرف ها برای دولتی که تازه شروع به کار کرده درست نیست و افکار عمومی هم این رویه را نمی پذیرد.

وی با بیان اینکه در پشت این استیضاح نگاه ملی وجود ندارد، گفت: سه هزار پروِژه عمرانی در کشور وجود دارد و اگر امروز بخواهیم اینها را تمام کنیم 400 هزار میلیارد تومان با برآورد ریالی امروز پول لازم داریم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه باید شرایط کشور را در نظر بگیریم،اظهار کرد: میزان فروش نفت ما روزانه 2 میلیون بشکه بود که این رقم به یک میلیون بشکه رسیده و اینها اتفاقاتی است که در منابع دولت رخ داده است.

وی افزود: بودجه اختصاص یافته به بخش عمران در سال گذشته 56 هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان تنها 15 هزار میلیارد تومان محقق شد و امسال هم از44 هزار میلیارد تومان در خوشبینانه ترین حالت 20 هزار میلیارد تومان محقق می شود و این به این معنی است که فقط کارگاه ها می توانند فعال باشند.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: ممکن است انتقاداتی وجود داشته باشد ولی در این فضا نگاه ملی وجود ندارد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی از اظهار نظر درباره واگذاری مهاب قدس و اختصاص سهام آن برای 15 درصد پیش پرداخت طرح راه آهن مشهد، شیروان، بجنورد،گنبد و گرگان خودداری کرد و گفت:در قالب تحقیق و تفحص می توان در این باره نظر داد، قانون این را در اختیار ما گذاشته و نمی توانیم قبل از تحقیق و تفحص دراین باره نظر بدهیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هزینه احداث هر کیلومتر راه آهن حدود 35 میلیارد تا 40 میلیارد تومان است گفت:بر اساس سند چشم انداز افق 1404 باید 26 هزار کیلومتر راه آهن داشته باشیم؛ در حال حاضر 10 هزار کیلومتر راه آهن داریم و این به این معنی است که باید هر سال یک هزار کیلومتر راه آهن احداث کنیم.

وی افزود:قطعا وزیر خیلی دوست دارد که هر سال یک هزار کیلومتر راه آهن احداث کند ولی منابع در اختیار این وزارتخانه تنها اجازه احداث سالانه 150 کیلومتر راه آهن را می دهد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در پایان از نمایندگان خواست نگاه محلی را با نگاه ملی ادغام نکنند.

بیست و هشتم بهمن ماه، 15 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی را به دلیل عدم اجرای پروژه راه آهن مشهد - گرگان به هیات رییسه ارائه دادند.

سیام(4) ** 2021 ** 1418
کد N133478