واکنش سازمان ملل و غرب به تشدید درگیری‌ها در اوکراین

به دنبال تشدید ناآرامی‌ها در کی‌یف، دبیرکل سازمان ملل متحد با تأکید بر لزوم از سرگیری مذاکرات میان دولت و مخالفان اوکراین، خویشتن‌داری طرفین را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مارتین نسیرکی، سخنگوی بان کی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد،این سازمان از موج جدید خشونت‌ها در کی‌یف اوکراین شدیدا نگران است.

دبیرکل سازمان ملل متحد بر لزوم از سرگیری مذاکراتی واقعی میان دولت و مخالفان اوکراین تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نسیرکی تأاکید کرد، بان کی‌ مون بار دیگر از تمام طرف‌های درگیر خواسته است به منظور پرهیز از خشونت‌های جدید از خود خویشتن‌داری نشان دهند.

بر اساس این گزارش، دبیر کل سازمان ملل از گروه‌های مخالف و دولت اوکراین خواست به طور واقعی مذاکرات را از سربگیرند.

در همین حال، کاخ سفید از ویکتور یانوکوویچ، رییس‌جمهوری اوکراین خواست به خشونت‌های کی‌یف پایان دهد

یک سخنگوی شورای امنیت ملی و دفتر سیاست خارجی رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد: ما در خصوص خشونت‌هایی که در مرکز کی‌یف جریان دارد، نگران هستیم.

وی افزود: ما همچنان خشونت‌ها و نیز توسل به زور را از سوی هر دو گروه محکوم می‌کنیم و برقراری صلح و ثبات را از یانوکوویچ می‌خواهیم. او باید اوضاع را فوری آرام کند و به درگیری‌ها در پایتخت اوکراین پایان دهد.

به گفته وی، رییس‌جمهوری آمریکا همچنین از یانوکوویچ می‌خواهد از هم‌اکنون گفت‌وگو با مخالفان را برای دستیابی به اجماع در مورد آینده اوکراین آغاز کند.

از سوی دیگر، آلمان از احتمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه اوکراین خبر داد. فرانک‌ والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان در بیانیه‌ای در واکنش به موج جدید خشونت‌ها در اوکراین، از گزینه تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا علیه رهبران این کشور سخن گفت.

اشتاین‌مایر گفت: مسئول تصمیماتی که به خون‌ریزی در مرکز کی‌یف و دیگر نقاط اوکراین منجر شده است، باید منتظر آن باشد تا اروپا در مورد خویشتن‌داری خود بازنگری و تحریم‌هایی علیه رهبران اوکراین وضع کند.

وزیر امور خارجه آلمان از تمام طرف‌های درگیر در اوکراین خواست در وضع پرتنش کنونی کشور، از هر گونه اقدام تحریک‌آمیز پرهیز کنند.

اشتاین‌مایر در بیانیه خود خاطرنشان کرد، نیروهای امنیتی اوکراین مسئولیت ویژه‌ای در رفع تنش‌های موجود بر عهده دارند.

انتهای پیام

کد N132183