درگیری پلیس با معترضان در نزدیکی پارلمان اوکراین

آمریکا اروپا

همزمان با بررسی طرح کاهش اختیارات ریاست جمهوری در پارلمان اوکراین، معترضان نیز در اطراف ساختمان مجلس با نیروهای پلیس درگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، هزاران نفر از معترضین اوکراینی ظهر امروز با نیروهای پلیس مستقر در اطراف پارلمان این کشور درگیر شدند. 

درگیری امروز زمانی آغاز شد که پلیس از حرکت معترضین به سمت پارلمان جلوگیری کرد. به نوشته رویترز، معترضین با استفاده از سنگ به سمت پلیس حمله کردند و بدین ترتیب خشن ترین اعتراضات هفته های اخیر اوکراین رقم خورد.

هدف از اعتراضات امروز متقاعد کردن "ویکتور یانوکوویچ" رئیس جمهور، برای دست کشیدن از برخی از اختیارات خود بود. این طرح یکی دیگر از خواسته هایی بوده که مخالفین از رئیس جمهور درخواست کرده بودند. یانوکوویچ تا کنون اقداماتی همچون برکناری نخست وزیر، آزادی زندانیان و اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام که از سوی معترضین درخواست شده بود را انجام داده اما با این وجود اعتراضات همچنان ادامه دارند.

اعتراضات اوکراین از اواخر ماه نوامبر سال گذشته و در اعتراض به تصمیم ناگهانی دولت برای امضای قرارداد تجاری با روسیه به جای همکاری های اقتصادی با اتحادیه اروپا آغاز شده و همچنان ادامه دارد. معترضان از حمایت کشورهای غربی و اتحادیه اروپا و دولت نیز از حمایت روسیه برخوردار است.

در همین رابطه، روسیه که چندی پیش اهدای کمک های مالی خود به اوکراین را متوقف کرده بود، شب گذشته اعلام کرد که مرحله دوم از وام 15 میلیارد دلاری خود به اوکراین را ظرف روزهای آینده در اختیار کی یف قرارا می دهد.

همزمان با این اقدام روسیه رهبران مخالفان اوکراینی در برلین با "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان دیدار کردند. مقامات آلمانی در روزهای گذشته دولت اوکراین را تهدید کرده بودند که اگر با خوسته های مخالفین کنار نیاید با تحریم های اتحادیه اروپا مواجه می شود.

بر اساس این گزارش، مرکل عصر روز دوشنبه در برلین میزبان "آرسنی یاتسنیوک" و "ویتالی کلیچکو" از رهبران اصلی معترضان ضد دولتی اوکراین بود. خواسته اصلی این افراد از صدر اعظم آلمان ارائه کمک های بیشتر به معترضین اوکراینی برای به نتیجه رسیدن اعتراضات آن ها بود.

این وضعیت بیانگر آن است که روسیه و غرب نوعی جنگ نیابتی را در اوکراین آغاز کرده اند و در این میان "ویکتور یانوکوویچ" رئیس جمهور اوکراین، و مخالفانش باید از میان فشارهای روسیه و البته امتیازهایش از یک سو و وعده های اروپا که امیدی به تحقق آنها نیست از سوی دیگر، یکی را انتخاب کنند.