آمریكا اتهام تحریك دانشجویان ونزوئلایی را رد كرد

سیاسی

وزیر خارجه ونزوئلا گفته است كه سه دیپلمات آمریكایی «تحت پوشش برنامه‌های صدور ویزا» با دانشجویان دیدار می‌کرده‌اند اما از این طریق به دانشجویان «پیشنهاد آموزش، کمک مالی و سازماندهی» می‌داده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا اتهام‌های دولت ونزوئلا مبنی بر «کمک به سازماندهی اعتراضات ضد دولتی» در این کشور را رد كرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا یكشنبه گذشته اعلام کرده بود كه سه دیپلمات آمریکایی را به اتهام ملاقات با رهبران اعتراضات دانشجویی در کشور اخراج کرده است.

«الیاس خاوا» وزیر خارجه ونزوئلا نام این سه دیپلمات را که از مقام‌های کنسولی آمریکا هستند «برن مک کسکر، جفری گوردون، و کریستوفر لی کلارک» اعلام کرده است.

به گفته وزیر خارجه ونزوئلا، این سه نفر «تحت پوشش برنامه‌های صدور ویزا» با دانشجویان دیدار می‌کرده‌اند اما از این طریق به دانشجویان «پیشنهاد آموزش، کمک مالی و سازماندهی» می‌داده‌اند.

اعتراض اصلی مخالفان به نرخ بالای تورم، آمار بالای جرم و جنایت و کمبود اقلام ضروری است.

در عوض دولت عامل کمبود‌ها را «تاجران فاسد و پول پرست» معرفی می‌کند.

«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است كه تعیین سرنوشت مردم ونزوئلا باید به دست خودشان باشد و واشنگتن در آن دخالتی نمی‌کند.

ساکی در عین حال طی بیانیه‌ای رسمی ضمن حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی از جمله آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز از دولت و معترضان در ونزوئلا خواسته وارد گفت‌وگو شوند.

در حالی که دستور بازداشت «لئوپالدو لوپز» رهبر حزب مخالف «اراده مردم» صادر شده و رییس‌جمهوری ونزوئلا خود به طور رسمی خبرش را اعلام کرده است، روز دوشنبه اعضای این حزب به خبرگزاری‌ها گفتند كه عده‌ای با حمله به دفتر حزب اراده مردم و شلیک گاز اشک‌آور به دنبال لوپز بوده‌ و به تهدید سایر اعضا پرداخته‌اند و در نهایت فیلم‌های دوربین‌های مدار بسته را با خود برده‌اند.

لئوپالدو لوپز که هم اکنون در مکان نامعلومی به سر می‌برد، با انتشار یک ویدیو در شبکه اینترنت اعلام کرده است که با وجود صدور حکم بازداشت توسط مقام‌های دولتی، راهپیمایی روز سه‌شنبه در کاراکاس را هدایت خواهد کرد.

وی آخرین بار چهارشنبه گذشته دیده شده بود.

هم‌زمان، «خورحه رودریگز» شهردار کاراکاس اعلام کرد كه مجوز تجمعی را برای روز سه‌شنبه صادر نکرده است.

لوپز که ۴۲ سال دارد، شهردار سابق «چاکو» در شرق کاراکاس است.

ونزوئلا یکی از بالا‌ترین آمارهای قتل را دنیا دارد و اختلافات داخلی در این کشور بسیار شدید است.

نرخ تورم بنابر آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۳ معادل بیش از ۵۰ درصد بوده است.

کد N131158