لیبیایی‌ها سومین سالروز انقلاب 17 فوریه را جشن گرفتند

ليبي

جمعی از مردم لیبی با تجمع در مناطق مختلف این کشور به ویژه شهر طرابلس و بنغازی سومین سالگرد انقلاب 17 فوریه را جشن گرفتند.

جمعی از مردم لیبی با تجمع در مناطق مختلف این کشور به ویژه شهر طرابلس و بنغازی سومین سالگرد انقلاب 17 فوریه را جشن گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در سومین سالگرد انقلاب 17 فوریه که به سرنگونی نظام معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی انجامید شهرهای مختلف لیبی به ویژه طرابلس، پایتخت این کشور و بنغازی صحنه جشن بود.

در همین راستا ده‌ها هزار لیبیایی‌ با تجمع در طرابلس پرچم‌های لیبی را بر روی ساختمان‌های دولتی و خانه‌های خود نصب کردند.

همچنین تجمع کنندگان با در دست داشتن پرچم‌های لیبی و سر دادن شعارهایی در بزرگداشت کشته‌شدگان انقلاب 17 فوریه، این انقلاب را جشن گرفتند.

از سوی دیگر، نیروهای امنیتی جهت حفظ امنیت و سلامتی شهروندان در اماکن مختلف لیبی مستقر شدند.

در میدان "الحریة" واقع در شهر بنغازی نیز هزاران تن با هدف بزرگداشت انقلاب 17 فوریه تجمع کردند. برخی شخصیت‌های ملی نیز با حضور در این جشن‌ها خواهان حفظ روح انقلاب 17 فوریه شدند.

جمعی از خانواده‌های قربانیان انقلاب لیبی نیز در محوطه دادگاه شهر بنغازی که صحنه اولین تحصن لیبیایی‌ها با درخواست برای برکناری معمر قذافی بود، تجمع کردند.

شرکت‌کنندگان در این مراسم شعار وحدت، عدالت، دموکراسی و آزادی سر دادند.

سه سال قبل شهر بنغازی در پی بازداشت فتحی تربل، فعال حقوقی لیبیایی که خواهان آزادی زندانیان سیاسی شده بود، صحنه تظاهرات گسترده‌ای در 15 فوریه 2011 بود که این تظاهرات در 17 فوریه همان سال به اوج خود رسید.

انقلابیون در 21 اوت همان سال توانستند پس از ماه‌ها درگیری و جنگ خونبار کنترل پایتخت را در دست بگیرند.

انتهای پیام

کد N130531