دیدار روسای مجالس ایران و امارات متحده عربی

لاریجانی:امت اسلام باید برای یکدیگر نقش مکمل ایفا کنند

سیاسی

"محمد احمد العمر" رئیس مجلس امارات متحده عربی که در رأس هیاتی پارلمانی جهت شرکت در کنفرانس روسای مجالس اسلامی در تهران به سرمی‌برد، شب گذشته (دوشنبه) با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این دیدار ابتدا علی لاریجانی ضمن اشاره به اشتراکات دینی و تاریخی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و امارات، گفت: مجلس شورای اسلامی از سیاست گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاری‌ها با کشورهای مسلمان هم‌جوار براساس اصل احترام و منافع متقابل حمایت می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه کشورهای اسلامی امروزه حجم گسترده‌ای از ظرفیت‌های منحصر به فرد را در پهنه گیتی به خود اختصاص داده‌اند، اظهار کرد: موقعیت ژئوپلتیک ممتاز، نیروی انسانی برتر، مواهب پرشمار خدادادی در کنار اشتراکات دینی و مذهبی شرایط بسیار مساعدی را برای رشد و بالندگی جهان اسلام پدید آورده که متاسفانه از آنها استفاده بهینه صورت نمی‌گیرد.

لاریجانی وحدت و همدلی و احساس همبستگی در قبال نقشه‌های دشمنان اسلام را نیاز مبرم و واقعی امروز جهان اسلام دانست و گفت: اعضای پیکره امت اسلام باید نقش مکمل در توسعه اقتصادی و فرهنگی برای یکدیگر را ایفا کنند و در اندیشه سعادت و رفاه هم باشند.

لاریجانی همچنین گفت: در تمام جوامع دینی آسمانی اختلاف‌نظرها و تنوع باورهای مذهبی، امری کاملا طبیعی است، اما آنچه حائز کمال اهمیت است تلاش برای جلوگیری از تبدیل اختلافات به نقار و دشمنی بین کشورها است.

وی از ایران امروز به عنوان کشوری برخوردار از رشد، حریت انگیزه‌های علمی و صنعتی به ویژه در زمینه فناوری‌های نوین یاد کرد و بر آمادگی کشورمان جهت انتقال تجارب مفید علمی و تکنولوژیک به سایر کشورهای مسلمان دنیا تاکید نمود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فناوری بومی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: دنیای غرب حاضر به انتقال فناوری‌های نوین به کشورهای مسلمان نیست و بهانه‌جویی‌های متعدد در زمینه دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در این راستا ارزیابی می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ارتباط با کنفرانس سران مجالس اسلامی نیز گفت: برگزاری این نشست‌ها با حضور روسای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با هدف تحکیم وحدت و همبستگی بین امت اسلام و افزایش همگرایی در جهت رفع مشکلات مبتلا به دنیای اسلام صورت می‌گیرد.

وی همچنین در پایان ابراز امیدواری کرد بخش‌های خصوصی و دولتی تجاری دو کشور در تحقق ظرفیت‌های اقتصادی موجود توفیق یابند.

در ادامه این دیدار همچنین محمد احمد العمر رئیس مجلس امارات متحده عربی ضمن تقدیر از ابتکار مجلس شورای اسلامی در میزبانی کنفرانس روسای مجالس جهان اسلام، حضور هیات پارلمانی امارات را فرصتی برای تشریک مساعی و رایزنی در جهت آسیب‌شناسی مشکلات فرا روی وفاق و همدلی و نیز رفاه و سعادت ملت‌های مسلمان دانست و گفت: برگزرای این کنفرانس در مقطع حساس کنونی از اهمیت خصی برخوردار است و باید از فرصت‌ حاصله برای نزدیک‌تر ساختن راه‌های تعامل و همکاری بین ملت‌های مسلمان بهره برد.

رئیس مجلس امارات در ادامه،‌ایران را کشوری برخوردار از تمدن، فرهنگ و توانمندی علمی غنی در سطح منطقه و جهان دانست و گفت: ایران پس از انقلاب آمیزه‌ای از فرهنگ و تمدن اسلامی، و دانش و خرد روز است و پیشرفت‌های علمی ایران در زمینه‌های مختلف غیرقابل انتظار نبوده است.

وی با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین(ع) مبنی بر اینکه حکمت گمشده مومن است خواستار همراهی و همگامی همه دولت‌ها و ملت‌های منطقه با پیشرفت‌های علمی و فناوری روز دنیا در جهت افزایش سعادت و رفاه کامل عالم اسلام شد.

وی در این زمینه افزود: جهان اسلام باید از قبیله‌گرایی فاصله بگیرد و به سمت تحقق گزینه دولت، ملت و کمک به تامین یک زندگی بالنده برای پیروان آئین بزرگ اسلام گام بردارد.

رئیس مجلس امارات ابراز امیدواری کرد در کنفرانس تهران به تمام اهداف متعالی خود دست یابد.

انتهای پیام

کد N130508