دیپلمات‌ها: ایران طبق توافق هسته‌ای ژنو عمل کرده است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات ژنو

رویترز به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داد که انتظار می‌رود گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روزهای آینده نشان دهد که ایران به تعهداتش در زمینه توافق هسته‌ای ژنو عمل کرده است.

رویترز به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داد که انتظار می‌رود گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روزهای آینده نشان دهد که ایران به تعهداتش در زمینه توافق هسته‌ای ژنو عمل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یکی از این دیپلمات‌ها در عین حال گفت که احتمال دارد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در عین حال گزارش دهد که ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

بازرسان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل وظیفه دارند در عمل کردن ایران به تعهداتش تحت توافق ژنو نظارت داشته باشند؛ طبق این توافق‌نامه ایران متعهد شد که در ازای لغو برخی تحریم‌های اقتصادی ، حساس‌ترین فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را متوقف کند.

ایران و گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) قصد دارند امروز(سه‌شنبه) در وین مذاکرات درباره یک توافق دائمی را در زمینه برنامه هسته‌ای ایران آغاز کنند.

توافق موقتی ژنو در تاریخ 20 ژانویه اجرایی شد و انتظار می‌رود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش به روز شده درباره اجرای آن را روز سه‌شنبه همراه با گزارش سه ماهه همیشگی‌اش درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارائه کند.

یک دیپلمات در وین درباره یافته‌های آژانس گفت: این گزارش احتمالا بسیار صریح خواهد بود.

دیپلمات‌های دیگر گفتند که به نظر می‌رسد اجرای این توافق به خوبی پیش می‌رود، ولی به جزئیات اشاره‌ای نکردند.

یک دیپلمات گفت که در عین حال ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران احتمالا به خاطر تاخیر در ساخت یک تاسیسات تبدیل هسته‌ای افزایش یافته است.

ایران تحت توافق ژنو موافقت کرد که ذخیره اورانیوم با غنای پایینش را محدود کند. تاسیسات هسته‌ای جدید قرار است با تبدیل این مواد به پودر اکسید این کار را انجام دهد.

دیپلمات‌ها و کارشناسان گفتند که این مساله فعلا باعث نگرانی نیست، زیرا تعهد ایران درباره اندازه ذخایر بر ماه‌های پایانی توافق یعنی در اواخر ماه ژوئیه بود که به ایران فرصت می‌دهد تا این تاسیسات را تکمیل کند و مواد کافی را به اکسید تبدیل کند.

ایران یک ماه پیش تولید اورانیوم با غنای 20 درصد را متوقف کرد، ولی تحت توافق موقتی ژنو می‌تواند غنی‌سازی را تا 5 درصد ادامه دهد.

یک دیپلمات گفت که به نظر می‌رسد ایران تولید اورانیوم با غنای پایین را با سانتریفیوژهایی که پیش از این برای غنی‌سازی 20 درصدی استفاده می‌شد، آغاز کرده است.

انتهای پیام

کد N130500