یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: دور جدید مذاکرات نتیجه‌بخش خواهد بود

مذاكرات ايران و گروه 1 5,كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با این پیش‌بینی که دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 نتیجه‌بخش خواهد بود گفت که یکی از موانع رسیدن به این توافق وجود کسانی است که فشار بر تیم مذاکره‌کننده می‌آورند تا آنها را از مسیر اصلی دور کنند.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با این پیش‌بینی که دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 نتیجه‌بخش خواهد بود گفت که یکی از موانع رسیدن به این توافق وجود کسانی است که فشار بر تیم مذاکره‌کننده می‌آورند تا آنها را از مسیر اصلی دور کنند.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 اظهار کرد: توافقات حاصل شده باعث شد که مذاکرات اینقدر آرام و خوب پیش برود چون در غیراینصورت موضوعی همچون مساله هسته‌ای ایران پیچیدگی‌هایی دارد که به این سادگی پیش نمی‌رفت.

وی افزود: هرچه مذاکرات بیشتر جلو می‌رود، وارد جزئیات بیشتری می‌شویم به خصوص وقتی که قرار است به مذاکرات فنی وارد شویم یا یک محصول با کاربردهای دو منظوره در تکنولوژی هسته‌ای مطرح باشد. طبیعتاً به میزان ورود به جزئیات پیچیدگی مذاکرات نیز بیشتر می‌شود. بنابراین می‌توان بخشی از مشکلات و موانع مربوط به مذاکرات را به جزییات آن مرتبط دانست.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: هرچقدر هم مذاکرات به طول بی‌انجامد فعالیت‌های هسته‌ای ما ساری و جاری خواهد بود. ما در مقابل طول کشیدن مذاکرات ضرر نمی‌کنیم ولی طبیعتاً هرچه مذاکرات زودتر به نتیجه برسد، خیال همه راحت شده و بازار اقتصاد و سیاست امن‌تر و انرژی و پتانسیل‌ها آزادتر می‌شود. بر این اساس است که با وجود اظهارات آقای روحانی یا آقای اوباما مبنی بر وجود پیچیدگی‌های زیاد، من روند مذاکرات را خوب پیش‌بینی می‌کنم.

شفیعی همچنین برخی از موانع سر راه توافق را به خود جزییات توافقنامه مرتبط دانست و توضیح داد: یکی از موارد مندرج در توافقنامه توقف بخشی از فعالیت‌های ایران یا برخورداری از غنی‌سازی با درجه خاصی است. یا اینکه گفته شده که باید فعالیت‌های اراک متوقف شود. حال اینکه مشخص نیست منظور فعالیت‌های اتمی یا فعالیت‌های ساختمانی است. مذاکره‌کنندگان می‌توانند روی جزییات بحث و بررسی لازم را انجام دهند.

وی افزود: طبیعتا برآیند خروجی مذاکرات باید به گونه‌ای باشد که دغدغه غرب در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران مرتفع شود از طرف دیگر باید برای ایران غنی‌سازی لحاظ شود. اینکه قرار است در چه مکانیزمی این نتایج حاصل شود، اهمیت دارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یکی از موانع رسیدن به توافق را فشارهای برخی بر تیم مذاکره‌کننده دانست و گفت: در داخل آمریکا و در داخل ایران کسانی هستند که بر روی تیم‌های مذاکره‌کننده فشار وارد می‌کنند که ممکن است این فشارها طرفین را از مسیر اصلی و از قبل طراحی شده و آنچه که براساس تمایل هر دو طرف است، دور کرده و مسیر را دچار مشکل کند.

شفیعی ادامه داد: به نظر بنده مذاکرات ژنو 2 می‌تواند خیلی زودتر از این به نتیجه برسد، اما تعمدا طولانی شد آن هم اینکه در افکار عمومی تصور نشود که همه چیز از قبل بسته شده و همچنین این پیغام مخالفان رسانده شود که اظهارنظرهای آنها نیز مدنظر قرار گرفته شده است.

وی در پایان اظهار کرد: با وجود تمام احتمالات در عالم سیاست، با توجه به شناختم از فضای کلی مذاکرات فکر می‌کنم این دور از مذاکرات نتیجه‌بخش خواهد بود.

انتهای پیام

کد N130012