در دیدار کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان؛

سرمدی: رویکرد ایران در پذیرش مهاجران و آوارگان مبتنی بر معیارهای انسانی است

مهاجران

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر امورخارجه گفت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از بزرگترین کشورهای پذیرنده و میزبان مهاجران و آوارگان خارجی به خصوص از کشور افغانستان ، مبتنی بر معیارهای انسانی است.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه، مرتضی سرمدی عصر امروز(دوشنبه) در دیدار آنتونیو گوترس کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با یادآوری سابقه همکاری های تنگاتنگ و خوب ایران با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، به تسهیلات و کمک های شایان دولت و مردم میهمان نواز کشورمان در میزبانی از آوارگان افغانی اشاره کرد.

وی اظهارامیدواری کرد که با تثبیت و تقویت شرایط سیاسی به خصوص بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برنامه های مربوط به بازگشت داوطلبانه آوارگان افغانی به کشورشان با حمایت و کمک سازمان ملل متحد و نقش آفرینی سازنده کشورهای خارجی در کمک به تثبیت ثبات و امنیت در افغانستان تداوم یابد.

قائم مقام وزیر امورخارجه همچنین با اشاره به دیدگاه اصولی و انسانی جمهوری اسلامی ایران به بحران سوریه ، بر موضع اصولی ایران در خصوص ضرورت حل و فصل این بحران از ابتدای شروع آن از طریق راهکار سیاسی تاکید کرد.

سرمدی با یادآوری لزوم اولویت بحث کمک های انسانی به مردم این کشور در تمامی نقاط سوریه به صورت عادلانه و متوازن ، به کمک های مستمر مردم و دولت ایران به مردم سوریه اشاره کرد و گفت: ایران همه ظرفیت و توان خود را برای کمک به مردم سوریه در همکاری تنگاتنگ با سازمان های بین المللی بکار می گیرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در عین حال تاکید می کند که نباید از موضوع کمک های انسانی سوء استفاده سیاسی شود و دغدغه و ملاحظات مردم و دولت سوریه در سودجویی گروههای تروریستی از این مقوله انسانی نیز در نظر گرفته شود.

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز در این دیدار از دیدگاه و اهتمام انسان دوستانه دولت و مردم ایران در میزبانی و کمک به آوارگان خارجی در داخل ایران و دیگر مناطق تقدیر و تشکر کرد.

آنتونیو گوترس همچنین خواستار تداوم همکاری و تعامل ایران با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در خصوص کمک به آوارگان افغانستانی به خصوص در دوره تغییر و تحولات سیاسی در این کشور شد.

وی با تایید ضرورت عدم سودجویی برخی طرف ها از مقوله کمک های بشردوستانه به آوارگان سوری، به پیوند مولفه های امنیت و توسعه انسانی اشاره کرد.

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در ادامه بر نقش کلیدی کشورهای مهم و با نفوذ در منطقه از جمله ایران برای کمک به حل و فصل مسایل و مشکلات مردم سوریه به خصوص کمک به آوارگان این کشور و تسهیل روند ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق جنگ زده و آسیب دیده از خشونت ها و اقدامات تروریستی تاکید کرد.

سیام(1)9254**1415
کد N129410