نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با ایسنا:

اقدامات آمریکایی‌ها مانع دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای است

مذاكرات ايران و گروه 1 5

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارنظرها و اقدامات آمریکایی‌ها را تنها مانع دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای دانست و گفت که اختلافات بین گروه 1+5 باعث بروز این مانع شده است.

سید حسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به برگزاری دور دوم مذاکرات ایران و 1+5 گفت: بعد از توافق انجام شده بین ایران و 1+5 عملکردها روند مثبتی را حکایت می‌کند چون طرفین در این بازه زمانی به تعهدات توافق شده پایبند بوده‌اند.

وی افزود: فکر می‌کنم تنها مانع موجود که ممکن است توافق را با مشکل روبرو کند، اظهارنظرها و اقداماتی است که آمریکا‌یی‌ها در دستور کار قرار داده‌اند؛ هر روز آمریکایی‌ها با طرح اظهارنظر جدید و مطالبات فراتوافق‌نامه‌ای، موضوعات دیگری را غیر از موضوع هسته‌ای مطرح کرده و مطالباتی غیر از توافق‌نامه هسته‌ای را دارد.

نقوی‌حسینی ادامه داد: این رویکرد آمریکا باعث شده که جمهوری اسلامی احساس کند آمریکا‌یی‌ها به دنبال برهم زدن بازی هستند به همین دلیل ممکن است که مواضع غیراصولی، غیرمسئولانه و گاهی مداخله‌جویانه آمریکا‌یی‌ها مانع عمده‌ای در مقابل رسیدن به توافق شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تبیین راه‌های تسهیل روند توافق‌نامه گفت: 1+5 باید مشکل بین اعضا را حل کند چون اختلاف‌نظر بین اعضا باعث پیدایش چنین مانعی شده است. توصیه‌مان به کشورهای عضو 1+5 این است که هماهنگی‌های لازم را بین خودشان ایجاد کرده تا شاهد چنین ناهماهنگی بین اعضا نباشد.

وی همچنین راه خنثی کردن لابی صهیونیست در برابر برهم زدن توافق هسته‌ای را گفت‌وگو با اعضای گروه 1+5 دانست و افزود: گروه 1+5 باید آمریکایی‌ها را به حرکت در چارچوب توافق‌نامه دعوت کنند و اجازه ندهند آمریکا‌یی‌ها اقداماتی برخلاف توافق‌نامه انجام دهند؛ اقداماتی که از بگومگو اوباما و نخست‌وزیر فرانسه به خوبی می‌توان به آن پی برد.

وی در پایان گفت: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها می‌خواهند ساز جدایی از گروه 1+5 را باب کنند. این رویکرد مانع این می‌شود که توافق روند درستی را طی کند.

انتهای پیام

کد N128821