شهردار فلورانس نخست‌وزیر جدید ایتالیا می‌شود

سیاسی

شهردار فلورانس ایتالیا قرار است به کاخ ریاست جمهوری رفته و به درخواست رئیس جمهوری ایتالیا پست نخست‌وزیری را بپذیرد.

شهردار فلورانس ایتالیا قرار است به کاخ ریاست جمهوری رفته و به درخواست رئیس جمهوری ایتالیا پست نخست‌وزیری را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مساله در پی استعفای انریکو لتا، نخست‌وزیر ایتالیا که روز جمعه صورت گرفت، رخ می‌دهد.

"جورجیو ناپولیتانو"، رئیس‌جمهوری ایتالیا با رهبران سیاسی برای یافتن شخصی مناسب برای پست نخست وزیری این کشور گفت‌وگو کرد. اگر "متئو رنزی"، شهردار فلورانس نامزد این پست شود، جوانترین نخست وزیر ایتالیا خواهد شد.

رنزی 39 ساله به روند کناره‌گیری لتا به عنوان نخست وزیری ایتالیا کمک کرد و این اقدام پس از پرسش از نحوه عملکرد دولت ائتلافی لتا و متهم کردنش به ناکامی در تحقق اصلاحات متعهد شده درباره فساد و نظام بوروکراسی صورت گرفت.

لتا به خاطر عملکرد ضعیف اقتصادی دولتش تحت فشار قرار گرفت و شهردار فلورانس از این فرصت استفاده و اعلام کرد که یک تغییر در دولت برای پایان دادن به این بلاتکلیفی ضرورت دارد. انریکو لتا تنها 10 ماه نخست وزیر ایتالیا بود.

به گزارش شبکه بی بی سی، اگر متئو رنزی بتواند حکم رئیس جمهور را برای تصدی پست نخست وزیری ایتالیا کسب کند، باید با حزب کوچک "راست میانه جدید" برای رهبری بر اکثریت پارلمان و تشکیل کابینه به مذاکره بپردازد.

در صورتی که رنزی دولتی را تشکیل دهد، بایستی به کاخ ریاست جمهوری باز گردد تا نامزدی‌اش در سمت نخست‌وزیری تایید شود و سپس سوگند یاد می‌کند.

انتهای پیام

کد N128197