کری: اسد به دنبال پیروزی در میدان جنگ است/مسکو برای بقای اسد در قدرت تلاش می‌کند

سوريه

وزیر امور خارجه آمریکا امروز (دوشنبه) گفت: بشار اسد همچنان تلاش می‌کند تا به جای پیدا کردن راه حلی از طریق مذاکرات صلح در میدان جنگ در سوریه پیروز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دور دوم مذاکرت صلح سوریه در شهر ژنو بدون دستاورد چندانی به پایان رسید و در این خصوص جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که روسیه باید به جای حمایت از دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بخشی از راه‌حل به منظور رسیدن به صلح در سوریه باشد.

جان کری در کنفرانس خبری مشترک با همتای خود در اندونزی مدعی شد: این کاملا واضح است که بشار اسد به جای آنکه با حسن نیت به پای میز مذاکره برود، به تلاش خود برای پیروز شدن در میدان جنگ ادامه می‌دهد.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین روسیه را به سبب توانمندسازی رئیس‌جمهوری سوریه برای باقی ماندن در قدرت مورد انتقاد قرار داد. جان کری در ادامه ادعاهای خود گفت: حکومت سوریه کارشکنی کرده و هیچ کاری انجام نداده به جز اینکه روی سر مردم کشورش بمب‌های بشکه‌ای بریزد و به نابود کردن کشورش ادامه دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد: روسیه باید بخشی از راه حل سوریه باشد، نه اینکه به قدری سلاح‌های بیشتر و کمک‌های بیشتر ارائه دهد، به گونه‌ای که بشار اسد را قادر سازد تا به رفتار خودسرانه خود ادامه دهد و این مساله مشکلی بسیار بزرگی را به وجود می‌آورد.

جان کری افزود: در حال حاضر بشار اسد مطابق استاندارد لازم و وعده داده‌ شده‌ای که هم روسیه و هم حکومت وی از آن اعلام حمایت کردند، وارد مذاکرات نشده است.

وی عنوان کرد که تیم مذاکره‌کننده بشار اسد نپذیرفته است که حتی یک لحظه بر سر دولت انتقالی در سوریه به منظور جایگزینی حکومت بشار اسد بحث کند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: روسیه به آمریکا گفته است که به ایجاد دولت انتقالی در سوریه کمک خواهد کرد اما چنین تلاشی را که باید برای پویایی لازم به منظور رسیدن به این مساله لازم است، انجام نداده است.

وی تاکید کرد: مذاکرات صلح سوریه اکنون با وقفه کوتاهی مواجه شده است. همه ما باید به خاطر داشته باشیم که برای مردم سوریه که در رنج هستند وقفه‌ای وجود نخواهد داشت.

جان کری گفت: جامعه بین‌الملل باید از این وقفه در مذاکرات ژنو استفاده کند تا مشخص سازد چطور به موثرترین شکل ممکن از این زمان استفاده کرده تا یک راه حل سیاسی را پیاده کند. ما همچنان معتقدیم راه‌حل نظامی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N128180