کشتی توقیف شده کره شمالی به کوبا بازگشت

سیاسی

وزارت امور خارجه پاناما اعلام کرد، کشتی کره شمالی که در ژوئیه 2013 حین تلاش برای حمل تسلیحات اعلام نشده کوبایی از طریق کانال پاناما متوقف شده بود، به کوبا بازگردانده شد.

وزارت امور خارجه پاناما اعلام کرد، کشتی کره شمالی که در ژوئیه 2013 حین تلاش برای حمل تسلیحات اعلام نشده کوبایی از طریق کانال پاناما متوقف شده بود، به کوبا بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کشتی باری "چونگ چون" متعلق به کره شمالی روز شنبه با 32 تن از خدمه‌اش بندر کولون در پاناما را ترک و به سمت کوبا حرکت کرد.

این کشتی هفته گذشته اجازه یافت تا پاناما را پس از پرداخت جریمه 700 هزار دلاری ترک کند.

این کشتی در ژوئیه 2013 در مسیر کوبا به ظن حمل مواد مخدر حین تلاش برای ورود به کانال پاناما، متوقف شد.

تحقیق و تجسس در کشتی به کشف 25 کانتینر حاوی سخت افزارهای نظامی شامل دو فروند هواپیمای میگ 21 متعلق به دوران شوروی سابق، سیستم‌های دفاع هوایی، موشک و تجهیزات فرماندهی و کنترل منجر شد. این محموله در زیر بیش از 200 هزار کیسه شکر جاسازی شده بود.

هاوانا و پیونگ یانگ اعلام کردند که این تسلیحات از کار افتاده کوبایی بودند که برای تعمیر و بازسازی تحت قراردادی مشروع به کره شمالی ارسال می‌شدند تا بعدا به کوبا بازگردانده شوند.

اما هیچ یک از این دو کشور اعلام نکردند که اگر این محموله مشروع بوده چرا زیر صدها هزار کیسه شکر مخفی شده بود.

مقام‌های پانامایی همچنین اعلام کردند، صلیب سرخ خدمه و کارکنان این کشتی را مورد معاینه قرار داد و از صحت و سلامت آن خبر داده است.

ماه گذشته میلادی مقام‌های پاناما اتهامات علیه 32 تن از 35 تن از خدمه‌ این کشتی را لغو کردند و اگر اتهام سه نفر باقی مانده اثبات شود، آن‌ها به 12 سال حبس محکوم خواهند شد.

پاناما از سازمان ملل خواسته بود تا هیاتی را به این کشور اعزام کند تا این مساله را مشخص کنند که آیا این محموله نقض تحریم‌های سازمان ملل برای ارسال سلاح به کره شمالی است یا خیر.

نتایج این تحقیق علنی نشده است اما مقام‌های این کشور آمریکای مرکزی اعلام کردند که گزارش سازمان ملل نقض این تحریم‌ها را تایید کرده است.

انتهای پیام

کد N125472