الجعفری: پیش‌شرطی برای شرکت در دور سوم مذاکرات نداریم

سوريه

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه دمشق هیچ پیش‌شرطی برای آغاز دور سوم مذاکرات صلح ژنو ندارد، آمریکا و اسرائیل را به تلاش برای ناکام گذاشتن روند سیاسی سوریه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سوریه نیوز، بشار الجعفری،‌ نماینده دائم سوریه در سازمان ملل و یکی از اعضای هیات مذاکره‌کننده دولت سوریه در ژنو در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: دمشق هیچ شرطی برای شرکت در دور سوم مذاکرات ندارد و ما به هیچ یک از بندهای جدول کاری که ارائه شده اعتراضی نداریم، اما نمی‌خواهیم که یکی از این بندها بر دیگری مقدم دانسته شود و خواهان بررسی تک‌تک بندها هستیم. ما با جدول کاری که اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه ارائه کرده، توافق کردیم.

الجعفری ادامه داد: هیات دولت سوریه از همان آغاز جلسه روز شنبه با پیش‌نویس جدول کاری که الابراهیمی پیشنهاد داد، موافقت کرده و به نظر می‌رسد که موافقت ما باعث خشم و نارضایتی طرف دیگر شد که تلاش می‌کند تفسیرهای خاص خود را درباره جدول کاری الابراهیمی ارائه دهد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا و اسرائیل که خودشان را دوستان ائتلاف مخالفان سوریه می‌نامند، در حقیقت همان کسانی هستند که برای ضربه زدن و به شکست کشاندن روند سیاسی سوریه تلاش می‌کنند.

الجعفری با بیان اینکه هیات مخالفان هیچ احساس مسئولیتی نسبت به طرف دیگر نداشت و تمام تلاشش اجرای دستور کاری غیر ملی بود، تاکید کرد: آمریکا از لحاظ سیاسی و نظامی در همه مسائل سوریه دخالت دارد ولی در موفقیت کنفرانس ژنو 2 جدی نیست.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اعلام کرد: ما از هیچ تلاشی برای موفقیت دوره‌های بعد مذاکرات ژنو البته با رویکردی منطقی کوتاهی نخواهیم کرد چرا که معتقدیم مبارزه با تروریسم خواسته اصلی ملت سوریه است. ما به مبارزه با تروریسم پایبند هستیم و می‌خواهیم که هیات ائتلاف مخالفان نیز در این مساله با ما همراه شود تا به داعیان و حامیان تروریسم این پیام را بدهیم که دیگر دست از حمایت خود از تروریسم بردارند.

این مسئول سوری تاکید کرد: ما گفته‌ایم که تمامی بندهای معاهده ژنو یک مهم هستند، اما باید به ترتیب این بندها مورد بررسی قرار گیرد و پس از آنکه بند یک به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت، بند بعد را مورد بررسی قرار دهیم و طرفین مذاکره‌کننده نیز باید به این مساله احترام بگذارند.

الجعفری خاطرنشان کرد: توافق در خصوص بند اول که همان مساله مبارزه با تروریسم است، فضای مثبتی را ایجاد می‌کند که به انتقال به بند دوم و بندهای دیگر کمک خواهد کرد اما جهش از یک بند به بند دیگر بدون اینکه تفاهمی در این خصوص وجود داشته باشد، به این معناست که اختلافمان را حل نکرده‌ایم بلکه آن را به تاخیر انداخته‌ایم و آن را از بندی به بند دیگر منتقل شده‌ایم و این به معنای شکست کامل همه بندهای معاهده ژنو یک است.

انتهای پیام

کد N125292