لاریجانی در نشست خبری مطرح کرد؛

مذاکره مجدد دولت و مجلس برای رسیدن به توافق درباره اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها

مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایراد شورای نگهبان از مصوبه مجلس در تبصره هدفمندی یارانه ها، این ایراد را فرصتی برای مذاکره دولت و مجلس برای رسیدن به توافقاتی در این خصوص دانست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر روز شنبه در نشست خبری به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

وی در آغاز سخن گزارشی از نحوه تصویب بودجه 93 در مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

رئیس مجلس درخصوص تبصره هدفمندی یارانه ها که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته نیز گفت: الزام دولت به ارائه لایحه برای هدفمندی یارانه ها و ابهام در پیشنهاد به تصویب رسیده در مجلس دو ایراد شورای نگهبان به این مصوبه بود که باید در کمیسیون به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: فرصتی است تا دولت و کمیسیون با مذاکره درباره سقف هدفمندی و کمک هایی که باید به تولید و بهداشت ودرمان شود به توافقاتی برسند.

رئیس مجلس رویکرد کلی مجلس در بررسی بودجه 93 را رونق بخشی به تولید عنوان کرد و گفت: فکر نمی کنم برای آینده کشور جز تسهیل فضای کسب و کار و رونق بخشیدن به تولید راهی باشد. هرچند همین کار هم بدون مشکل درکشور نیست اما راهی جز این نیست.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد دولت نیز با همین روحیه بودجه 93 را محقق کند تا کشور از فضای رکود خارج شود.

رئیس مجلس در آغاز این نشست ضمن تشکر و تقدیر از حضور یکپارچه ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن گفت: این حضور حاوی پیام مهم برای داخل و خارج و نیز نشان‌ دهنده همبستگی عمیق داخلی بود که می توان از این ظرفیت برای حل و فصل مسائل کشور استفاده کرد.

وی در ادامه با اشاره به کنفرانس بین المللی بین‌المجالس اسلامی که ایران موسس آن است، گفت: این اجتماع بین مجالس کشورها بعد از بین‌المجالس جهانی بزرگترین اجتماع نقش آفرین بین مجالس است.

وی با تشکر از استقبال کشورهای مختلف برای حضور در این اجلاس ادامه داد: از روز جمعه کارهای مقدماتی آن آغاز شده و سه شنبه نشست مجمع عمومی و افتتاحیه اجلاس برگزار می شود.

لاریجانی گفت: امیدواریم این اجلاس در تهران که با حضور جمع زیادی از روسای مجالس اسلامی برگزار می شود به چالش های مهم عالم اسلام توجه کند، مساله فلسطین، افراطی گری در دامنه سیاسی کشورهای اسلامی و مشکلاتی که در راه دموکراسی در کشورهای اسلامی ایجاد شده مناسب و مفید باشد.

وی افزود: همچنین امیدواریم این اجلاس بستر مناسبی برای استفاده از ظرفیت کشورهای عضو در زمینه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... را فراهم کند که این مساله از موضوعات مدنظر در اجلاس است و در شعار آن هم تبلور یافته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امیدواریم با همت کشورهای اسلامی نتیجه ملموسی برای کشورهای اسلامی عضو در این اجلاس فراهم شود.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه من در همکاری های فناوری بین کشورهای اسلامی تاکید می کنم، خاطر نشان کرد: کشورهای اسلامی در این زمینه مانند گذشته نیستند بنابراین باید از این ظرفیت برای بالا بردن سطح همکاری های کشورهای عضو استفاده کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بررسی لایحه بودجه 93 کل کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: مساله بودجه مدت مدیدی در کمیسیون های تخصصی، کمیسیون تلفیق و پس از آن در صحن علنی بررسی شد، امسال دولت بودجه را سر موقع تقدیم کرد که این مساله کمک زیادی کرد به طوریکه هنوز یکماه و اندی به پایان سال باقی مانده، اما بررسی بودجه در صحن علنی به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: آراء شورای نگهبان فردا در کمیسیون تلفیق و پس‌فردا در صحن علنی بررسی می شود تا این هفته کار بودجه به پایان برسد و یکماه برای تعیین آئین نامه ها باقی است تا سال آینده تمام بخش ها و نیز صاحبان سرمایه بدانند در چه چارچوبی باید عمل کنند.

رئیس  مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشی از ابعاد لایحه بودجه 93 کل کشور گفت: آنچه در لایحه بودجه در مجلس تصویب شد، 3 درصد افزایش داشت، به طوریکه لایحه پیشنهادی دولت در ابتدا 806 هزار میلیارد که پس از تصویب در مجلس به 836 هزار میلیارد تومان رسید، درباره شرکت های دولتی 2 درصد و در بودجه عمومی دولت 6 درصد افزایش داریم.

ادامه دارد.....