هاشم‌زاده هریسی :افراطی‌گری و تندروی می‌تواند یک ملت را نابود کند

سیاسی

یک عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش مردم در مبارزه با افراطی‌گری، گفت: مبارزه با مسائلی چون تندروی و اقداماتی مانند پخش کردن شبنامه علیه افراد و یا پمپاژ نفرت و فضای بی‌اعتمادی در جامعه نوعی امر به معروف و نهی از منکر است.

یک عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش مردم در مبارزه با افراطی‌گری، گفت: مبارزه با مسائلی چون تندروی و اقداماتی مانند پخش کردن شبنامه علیه افراد و یا پمپاژ نفرت و فضای بی‌اعتمادی در جامعه نوعی امر به معروف و نهی از منکر است.

حجت‌الاسلام و المسلمین هاشم‌زاده هریسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که اقدامات افراطی با هر انگیزه و پوششی خلاف منافع ملی و مصلحت ملی است و ضرر اینگونه اقدامات بیشتر از منافعش است، افزود: متاسفانه در حال حاضر یکی از بلایای بشریت بخصوص در جهان اسلام تندروی و افراطی‌گری است و متاسفانه در منطقه ما این تندروی و افراطی‌گری‌ها به نام اسلام و قرآن انجام می‌شود، در حالیکه این دو کوچک‌ترین تناسبی با یکدیگر ندارند.

وی در ادامه با اشاره به برخی از نمادهای افراطی‌گری در کشور، گفت: توزیع شبنامه علیه افراد، از بین بردن وحدت بین مردم، آبروی کسی را بردن، شعار علیه کسی دادن و پمپاژ کردن فضای نفرت و بی‌اعتمادی در جامعه از نمادهای افراطی‌گری است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه این‌گونه اقدامات ضداخلاقی است که متاسفانه در کشور ما وجود دارد، گفت:‌ من معتقدم که 80 درصد مشکلاتی که در کشور داریم ناشی از اینگونه تندروی‌هاست.

این استاد دانشگاه با اشاره به اظهارات شهید بهشتی در ارتباط با مبارزه با تندروی، خاطرنشان کرد: شهید بهشتی می‌گفتند «که باید با تندروی مبارزه کنیم و فرهنگ اعتدال را در جامعه ایجاد کنیم و برای مبارزه با تندروی باید آبرو خرج کرد» در واقع ایشان معتقد بودند که نباید از ریختن آبرو در راستای مبارزه با تندروی ترسید.

هاشم‌زاده هریسی با بیان این‌که همه مسئولان و کسانی که دلشان برای نظام می‌سوزد و به مسائل اخلاقی پایبند هستند و کسانی که ادعای اصولگرایی دارند باید توجه داشته باشند که از اصول اسلام، اعتدال است و تندروی ضد اعتدال است، ادامه داد: اصولگرایان که مدعی پایبندی به اصول هستند در راستای مبارزه با تندروی باید فریاد و نهیب‌شان از دیگران بلندتر باشد؛ چرا که اصولگرایی با تندروی منافات دارد.

وی با طرح این پرسش که چرا اصولگرایان اعتدال را جزو اصول خود معرفی نمی‌کنند، گفت: پایه خیمه کاخ اخلاقیات بر اعتدال است و اگر اعتدال نباشد این خیمه فرو می‌ریزد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که مسئولان و همه جناح‌های سیاسی در راستای مبارزه با افراطی‌گری حتی اگر لازم باشد باید آبرویشان را نیز خرج کنند، به وظیفه مردم در راستای مبارزه با افراطی‌گری اشاره کرد و یادآور شد: مردم نباید از کسانی که علیه دیگران شعارهای تندی می‌دهند، آبروی افراد را می‌برند، شبنامه توزیع می‌کنند، استقبال کنند و مثلا در انتخابات نباید به آنها رای دهند. افراطی‌ها وقتی ببینند مردم از اقدامات آنها استقبال نمی‌کنند و کسی به آنها گوش نمی‌دهد به مرور گوشه‌نشین و حاشیه‌نشین می‌شوند.

هاشم‌زاده هریسی به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در اسلام اشاره کرد و گفت: مبارزه با تندروی یک نوع امر به معروف است و امر به معروف و نهی از منکر نباید معطوف به کسانی باشد که دیوارشان از بقیه کوتاه‌تر است. بزرگ‌ترین امر به معروف‌ها و نهی از منکرها باید در برابر کسانی باشد که فریادی بلندتر از دیگران دارند.

وی با اعتقاد بر این‌که افراطی‌گری و تندروی از گناهان خطرناک اجتماعی است و می‌تواند یک ملت را نابود کند، تصریح کرد: محور پیروزی و اقتدار یک ملت، انسجام ملی و وحدت است، ولی وحدت و تندروی با یکدیگر جمع نمی‌شوند.

این استاد دانشگاه برخی از رفتارهای جناح‌های موجود سیاسی در کشور را یکی از عوامل ایجاد تندروی در کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه جناح‌های سیاسی برای رقابت با یکدیگر و کسب قدرت بعضا دست به اقداماتی می‌زنند که خلاف اخلاق است و متاسفانه این تندروی‌ها به نام اسلام و انقلاب صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N124154