اوجالان: برای حل مشکل کردهای ترکیه توافق دموکراتیک لازم است نه عفو عمومی

سیاسی

رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) گفت، عفو عمومی نمی‌تواند راه حلی برای مشکل کردهای ترکیه باشد و در عوض ایجاد یک "توافق دموکراتیک" را پیشنهاد داد.

رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) گفت، عفو عمومی نمی‌تواند راه حلی برای مشکل کردهای ترکیه باشد و در عوض ایجاد یک "توافق دموکراتیک" را پیشنهاد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، "سیری ثریا اوندر"، یکی از رهبران حزب مردم دموکرات به نقل از "عبدالله اوجالان"، رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه گفت: مشکل کردهای ترکیه با عفو حل نمی‌شود. حتی وعده عفو نیز درست نیست. نخست یک توافق دموکراتیک باید حاصل شود. اگر یک توافق دموکراتیک داشته باشید، نیازمند یک هیات داور و حضار هستید و این توافق باید اجرا شود. باید یک گروه ناظر مستقل وجود داشته باشد تا از اتهامات دو جانبه جلوگیری شود. منظور من قانون و یک چارچوب قانونی است.

اوجالان همچنین گفت، بسیاری از مسائل از جمله بازگشت شبه نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به اردوگاه‌های "ماهمور" باید تا الان مورد بحث قرار می‌گرفت و در مورد آن توافقی حاصل می‌شود اما تاکنون به هیچ وجه مورد رسیدگی قرار نگرفته است.

اوندر گفت، اوجالان از دولت آنکارا به دلیل عدم تلاش در روند کنونی انتقاد کرده و نسبت به خطر توقف همکاری‌اش هشدار داده است.

در همین حال "لیلا زانا"، معاون حزب صلح و دموکراسی و اوندر راهی شمال عراق شده‌ تا نامه‌ اوجالان را به دست مسعود بارزانی، رئیس دولت منطقه‌ای کردستان عراق برساند.

آن‌ها هشت فوریه سال جاری میلادی در دیداری که با اوجالان در زندان داشتند، این نامه را دریافت کرده‌اند.

اوندر و زانا همچنین به کوهستان قندیل، پایگاه شبه نظامیان پ.ک.ک خواهند رفت تا تازه‌ترین اظهارات اوجالان را به گوش آن‌ها برسانند.

انتهای پیام

کد N123681