اوباما ماه آوریل به 4 کشور آسیایی سفر می‌کند

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد در ماه آوریل به ژاپن، کره‌جنوبی، مالزی و فیلیپین سفر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سفر شش ماه پس از آن رخ می‌دهد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا سفر برنامه‌ریزی شده قبلی خود به این منطقه را لغو کرد.

کاخ سفید اعلام کرد که اوباما قرار است در جریان این سفر با رهبران هر چهار کشور دیدار کرده و به مسائل امنیتی، اقتصادی و دیپلماتیک بپردازد.

اوایل ماه اکتبر اوباما به دلیل تعطیل شدن دولت آمریکا برنامه‌ برای سفر به مالزی و فیلیپین و شرکت در اجلاس‌ منطقه‌ای در اندونزی و برونئی را لغو کرد.

تحلیلگران سیاسی در آن زمان عنوان کردند که لغو این برنامه با توجه به تحولات آمریکا قابل درک است اما باعث خدشه‌دار شدن وجهه آمریکا به عنوان یک کشور بی‌ثبات از نظر سیاسی و اقتصادی شده و صحنه بین‌المللی را در اختیار چین قرار داده است.

اوباما همچنین در سال 2010 به دلیل مسائل سیاسی داخلی و مسأله نشت نفت در خلیج مکزیک، سفر به اندونزی و استرالیا را لغو کرد و در سال 2012 نیز به دلیل کنوانسیون حزب دموکرات، نتوانست در اجلاس آسیا و اقیانوسیه در روسیه شرکت کند.

طبق اعلام کاخ سفید، اوباما قصد دارد در ژاپن با شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور به بحث درباره توافق تجاری موسوم به پیمان شراکت ترانس-پاسیفیک (بین آسیا و آمریکا) و مسائل دیگر پرداخته و در کره جنوبی نیز با رئیس‌جمهوری این کشور به بحث درباره تحولات اخیر در کره شمالی و موضوعات دیگر بپردازد.

انتهای پیام

کد N120710