برگزاری مراسم روز ملی ایران در مسکو/

مذاکره کننده هسته ای روسیه: تحریم ها مانع مذاکرات می شود/ سنایی:تداوم حمایت ایران از محور مقاومت

سیاست خارجی

معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه تحریم ها علیه ایران پایه و اساس قانونی ندارد و مغایر با موازین بین المللی است گفت: تحریم ها مانع مذاکرات می شوند و بنابرین نمی توانند رضایت آفرین باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بمناسبت گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه 22 بهمن ماه با حضور بی سابقه ، مقام ها عالی رتبه روسیه، سفرا و دیپلماتها  مقیم مسکو و  دیگرشخصیت های سیاسی، فرهنگی ،صاحبان صنایع،  تجار و بازرگانان روس درمحل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه، نیکلای لویچف معاون مجلس دومای روسیه، راویل عین الدین رییس شورای مفتی های روسیه و پروفسور عبدالسلام حسینف رییس انستیتو فلسفه روسیه دهها شخصیت برجسته سیاسی، فرهنگی و علمی از جمله شرکت کنندگان در آیین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مسکو بودند.

شرکت کنندگان آئین روز ملی جمهوری اسلامی ایران، ضمن ادای احترام به مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، این روز بزرگ را به  دولت و ملت ایران تبریک گفتند.

حضور گسترده رسانه های خبری روسیه و کشورهای مختلف و همچنین کارشناسان سیاسی برجسته روسیه در این مراسم چشمگیر بود و بسیاری از آنها با نمایندگان رسانه ها مصاحبه و نقطه نظرات خود را در باره مسایل مختلف منطقه و جهان، ازجمله مساله هسته ای ایران بیان نمودند.

همچنین در این آیین یک پویانمایی از موفقیت ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته شد که مورد توجه مهمانان قرار گرفت.

مهدی سنایی سفیرجمهوری اسلامی ایران در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: سالگرد انقلاب اسلامی ایران یادآور واقعه شکوهمندی است که به رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید.

وی افزود: در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشور ایران دستاوردهای بزرگی در عرصه های توسعه علم و فرهنگ و فناوریها و حوزه های اقتصادی و صنعتی کسب کرد.

سنایی گفت: علاوه بر آن موضوعی که در این روزهای یادآوری می شود ، حمایت ایران از محور مقاومت است که به رغم تمام مشکلات با موفقیت به پیش می رود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: همه پیروزی های انقلاب اسلامی تحت لوای رهبری خردمند به دست آمده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه نیز در حاشیه آیین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگاران ضمن اعلام مخالفت مسکو با تحریم های آمریکا و غرب علیه ایران گفت: تحریم های یکجانبه غرب درباره ایران مغایر با معیارهای روابط بین المللی است.

وی گفت: با تحریم مخالفیم و این گونه اقدامات را رد می کنیم . ما تحریم را، راه مثبت و سالم برای حل و فصل مسایل در باره برنامه هسته ای ایران نمی دانیم.

وی با بیان این که تحریم های یکجانبه غیرقانونی است، اظهار داشت: تحریم ها علیه ایران پایه و اساس قانونی ندارد و مغایر با موازین بین المللی است.

ریابکوف گفت: تحریم ها مانع مذاکرات می شوند و بنابرین نمی توانند رضایت آفرین باشند.

راویل عین الدین رییس شورای مفتی های روسیه (عالیترین مقام جامعه مسلمان های روسیه) در حاشیه حضور در جشن سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از حق جمهوری اسلامی ایران برای اجرای برنامه صلح آمیز هسته ای دفاع کرد.

وی در گفت و گو با خبرنگاران  گفت: ایران از حق خود برای توسعه برنامه هسته ای صلح آمیز دفاع می کند.

رییس شورای مفتی های روسیه افزود: این عید را به ملت ایران تبریک می گویم. حضورم در این مکان را به عنوان احترام عمیق من به جمهوری اسلامی ایران تلقی کنید. ما پیوندهای دوستی و برادری را با یکدیگر تحکیم خواهیم بخشید.

رییس شورای مفتی های روسیه گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اسلام در جهان احیا شد و نفوذ اسلام در جامعه جهانی گسترش یافت.

رهبر مسلمانان روسیه با بیان این که جایگاه ایران در سطح بین المللی ارتقا یافته است، اظهار داشت: ایران در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردها و موفقیت های بسیاری داشته است.