یک گروه وابسته به القاعده در مالی عامل ربودن تیم صلیب سرخ

یکی از مقام‌های یک گروه افراطی وابسته به القاعده در کشور مالی امروز (سه شنبه) اعلام کرد که این گروه، کارمندان صلیب سرخ را که مفقود شدنشان گزارش شده بود، ربوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گروه افراطی اعلام کرد: اعضای تیم صلیب سرخ جهانی که در شمال کشور مالی ربوده شدند، در صحت و سلامت کامل هستند.

این گروه یکی از متحدان شاخه القاعده در آفریقا است که در سال 2012 و پیش از آنکه نیروهای فرانسوی آن‌ها را در ژانویه 2013 از شمال مالی بیرون بیندازند، این منطقه را به اشغال خود درآورده‌ بودند.

الکسیس هیب، سخنگوی صلیب سرخ جهانی گفت: چهار تن از کارمندان و یک دامپزشک از یک سازمان کمک رسان دیگر روز شنبه به همراه خودرویشان در مسری میان کیندال و گائو واقع در شمال مالی مفقود شدند. همگی این افراد تبعه مالی هستند.

این مقام مسئول صلیب سرخ افزود: ما در حال حاضر به جستجوی احتمالات و فرصت‌ها می‌پردازیم تا این افراد را آزاد کنیم. ما به شدت نگران هستیم.

کریستوفر لیودی، رئیس هیات صلیب سرخ در مالی در بیانیه‌ای اعلام کرد که گره افراطی جنبش برای وحدت و جهاد درغرب آفریقا در مسیر خود از کیندال به گائو بودند.

کشورمالی در پی کودتای نظامی مارس 2012 و سرنگونی دولت باماکو به ناآرامی‌ دچار شده و پس از آن شورشیان طوراق و سایر گروه‌های افراطی نواحی شمالی این کشور غرب آفریقا را اشغال کردند. البته نیروهای نظامی فرانسه موفق شدند در ژانویه سال گذشته میلادی به کمک نیروهای نظامی مالی و حافظ صلح اتحادیه آفریقا رفته و طوارق و سایر شورشیان را از نواحی شمال مالی بیرون بیندازند.

انتهای پیام

کد N116986