اخضر ابراهیمی به مخالفان و نمایندگان دولت سوریه چه گفت؟

تسنیم نوشت:

فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه در دیدار نمایندگان مخالفان و دولت سوریه در ژنو بر سه محور به عنوان کانون مذاکرات با هدف پایان بخشیدن به جنگ سوریه تأکید کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم؛ بر اساس سندی که رویترز از مذاکرات بین نمایندگان دولت سوریه و مخالفان به میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه اروپا در امور سوریه بدست آورده، اخضر ابراهیمی به طرفین اعلام کرده است: "مذاکرات ژنو با هدف پایان بخشیدن به جنگ سوریه به مسائل کلیدی چون توقف کردن خشونت، تأسیس یک نهاد دولتی انتقالی، و برنامه‌هایی برای نهادهای ملی و آشتی متمرکز است.
ابراهیمی اعلام کرده است که دیدار بین دو طرف به صورت جداگانه طی چند روز اینده ادامه خواهد داشت تا فضای مذاکرات در گفت‌و‌گوهای ژنو بهبود یابد.
انتظار می‌رود که دومین دور مذاکرات ژنو که از روز گذشته (دوشنبه) آغاز شده به مدت یک هفته ادامه یابد.
ابراهیمی هفته گذشته در پایان نخستین جلسه مذاکرات ژنو، نتایج حاصله از این مذاکرات را بینابین توصیف و افزود: "دستاورد بزرگی که در این مذاکرات محقق شد، این بود که دو‌طرف درگیر، برای نخستین بار از زمان آغاز بحران که اکنون تقریبا سه سال از آن می‌گذرد، موافقت کردند که با یکدیگر سر میز مذاکرات بنشینند که البته در مرحله نخست این مذاکرات چهره به چهره نیست و به واسطه حضور شخص وی صورت خواهد گرفت."
ابراهیمی در همان روز قول داد که در دور دوم مذاکرات که تا روز جمعه ادامه خواهد داشت، موارد گفت‌وگوها مشخص‌تر شود و دو طرف گام‌های بعدی را تعیین نمایند.
هیئت مذاکره‌کننده دولت سوریه به ریاست ولید المعلم، وزیر خارجه این کشور روز گذشته وارد ژنو پایتخت سوئیس شد.
«احمد الجربا»، رئیس ائتلاف ملی معارضان سوری چند روز قبل از آغاز دور جدید مذاکرات با نمایندگان دولت سوریه، خواستار این شده بود که به جای ولید المعلم،‌ ریاست هیأت نمایندگان دولت سوریه را «فاروق الشرع» معاون بشار اسد بر عهده بگیرد، زیرا به تعبیر الجربا، الشرع فرد صادقی است.

5252

کد N116160