صالحی: توانایی تولید اورانیوم باغنای 60 درصد را داریم/قسمت قابل نقد توافقنامه بحث غنی سازی است

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,علی‌اکبر صالحی,غنی سازی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما در تامین سوخت 20 درصد نیازمان را برطرف کرده‌ایم و به میزان کافی سوخت دراختیار داریم، اما حق تولید سوخت 20 درصد را از دست نمی‌دهیم.

علی اکبر صالحی در سخنانی صبح روز دوشنبه در پایگاه فرماندهی شهید خزرایی اظهار کرد: اگر به هر سطحی از غنی‌سازی درآینده نیاز داشته باشیم و از دادن آن به ما استنکاف کنند ما خودمان آن را می‌سازیم. اگر برای امری صلح‌آمیز نیاز داشته باشیم روزی مثلا اورانیوم با غنای60 درصد تولید کنیم توانایی‌اش را داریم.

اهم اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه به نقل از ایسنا می آید:

*(درباره‌ حساسیت و نگرانی مورد ادعایی غرب درباره‌ راکتور اراک و تولید پلوتونیوم)هر پلوتونیومی قادر به استفاده در سلاح هسته‌ای نیست در عین حال ما کارخانه وفعالیت بازفرآوری نداریم. روش‌هایی وجود دارد که نگرانی‌ها در این‌باره برطرف شود. راکتور آب سنگین اراک باقی خواهد ماند و تمام کارکردهایش را حفظ می‌کند. اما می‌توانیم تغییرات فنی دهیم که از آن مقدار پلوتونیومی که تولید می‌کند کمتر تولید شود. خوشبختانه دانشمندان ما آن‌قدر به لحاظ علمی و فنی اشراف دارند که می‌توانند با حفظ منافع ملی به رفع بهانه‌ها بپردازند.

*در مذاکرات با آژانس گفت‌وگوهای موفقیت‌آمیزی داشتیم و خوشبختانه این بحث خوب پیش می‌رود. ما در چارچوب تفاهم نامه‌ای که سه ماه گذشته با آژانس داشتیم، همکاری کردیم ودر سه ماه آینده هم امیدوارم به خوبی همکاری پیش رود و این مساله بر مذاکرات ما با آژانس نیز تاثیر خواهد داشت.

* تصور نمی‌شد که روزی بتوانیم قلب یک راکتور را طراحی کرده و آن را بسازیم در سال‌های گذشته یکی دوبار به پاکستان سفر کردم و مراکز تحقیقاتی آن‌ها که بسیار پیشرفته بود را می‌دیدم یکسال در آرژانتین ماموریت داشتم و واقعا غبطه می‌خوردم از این که چرا ما نمی‌توانیم چنین مراکز تحقیقاتی و یا صنعت هسته‌ای داشته باشیم. چندی پیش مقاله‌ای می‌خواندم از زبان یک آرژانتینی که در آن مقاله معتقد بود باید از ایرانی‌ها برویم و بیاموزیم در حالی که آن‌ها خودشان در عرصه هسته‌ای بسیار پیشرفته هستند.

*بعد از جنگ وقتی نظام تصمیم گرفت با جدیت وارد عرصه هسته‌یی شود، نمی‌دانستیم که از کدام روش غنی‌سازی یا آب سنگین پیش رویم؛ بنابراین هر دو مسیر را شروع کردیم یکی از اشکالاتی که غرب به ما وارد می‌کند این است که چرا هر دو مسیر را داریم و ما در پاسخ به آن‌ها می‌گوییم که چون شما کمک نکردید و مانع شدید مجبور شدیم خودمان راهمان را باز کنیم.

*ما آن‌چه را که مصلحت بدانیم انجام می‌دهیم خطوط برنامه هسته‌ای ایران را رهبری تدوین کرده‌اند و ایشان کاملا به مساله هسته‌ای اشراف دارند و خطوط قرمز را هم تعیین کردند.

* ما تولید اورانیوم تا غنای 20 درصد را تعلیق کردیم و این برای یک دوره شش ماهه است اما بارها گفته‌ام که ضمن تاکید بر حق غنی‌سازی‌مان در هر سطح و میزانی تعلیق 20 درصدی را انجام می‌دهیم و از حق‌مان نمی‌گذریم. حضرت آقا گفتند که از حق تولید اورانیوم 20 درصد نمی‌توانید عدول کنید؛ چراکه حق کشور است.ما معاهده ام.پی. تی امضاء کرده‌ایم و بر اساس آن تعهدات و حقوقی داریم و از حقوق‌مان همان‌طور که تعهدات‌مان را اجرا می‌کنیم، نمی‌گذریم.

*ما غنی‌سازی را برای تولید سوخت راکتورهایی که تولید قدرت می‌کنند، ادامه می‌دهیم. در حال حاضر راکتور تحقیقاتی تهران با سوخت تولیدی خودمان در حال فعالیت است.

*برای جداسازی پلوتونیوم باید فعالیت‌ها و کارخانه‌ بازفرآوری داشت. ما در حد تحقیقات سال‌ها پیش بازفرآوری را انجام دادیم اما بعد آن را جمع کردیم و کنار گذاشتیم و این را به آژانس هم اعلام کردیم و الان این فعالیت را نداریم.

*راکتور اراک در جای خود باقی می‌ماند و تمام کارکردهایش را حفظ می‌کند اما می‌توانیم تغییراتی فنی دهیم که از آن چیزی که تولید می‌شود، کمتر تولید کند.

*همانطور که آقا گفتند هم دولت در پذیرش نقد سعه صدر داشته باشد و هم عزیزان منتقد. در توافق ژنو در برخی از بخش‌ها مثل تحقیق و توسعه عبارات به روشنی بیان شده است و مذاکره کنندگان ما هوشیار بودند و عبارات به گونه‌ای نوشته شده که هیچ قیدی در آن نمی‌بینیم. به نحوی که وقتی خواستیم از یک سانتریفیوژ جدید رونمایی کنیم و آن را به آژانس اعلام کردیم آن‌ها غافلگیر شدند و گفتند که این چه کاری است؟ اما ما اعلام کردیم که این اقدام‌مان برخلاف توافق نیست و آن‌ها هم آن را پذیرفتند.

*دستاوردهای هسته‌یی ما و دانش ما در این زمینه مثل یک گلوله برفی که از بالای کوه به راه افتاده و همین‌طور دارد تبدیل به یک گلوله بزرگ علمی می‌شود. آن‌ها نگرانند که ما یکدفعه در یک جای کوچک همان کاری را انجام دهیم که در نطنز می‌کنیم و این را نمی‌خواهند.

*قسمتی که قابل نقد است بحث غنی‌سازی است، می‌گویند که غنی‌سازی را به رسمیت شناخته‌اند و اعتراف به غنی سازی ایران کردند و همین که الان 5 درصد را انجام می‌دهیم نوعی اعتراف ضمنی است اما در نهایت باید به یک نتیجه واحد و مشترک بر سر میزان، سطح و دامنه غنی سازی برسیم و این ابهام دارد؛ آمدیم و هیچ وقت نخواستند بر سر این موضوع به نتیجه برسند آن وقت چه باید کرد.البته این یک چالش پیش روی ماست اما با استدلال و منطق می‌توان حجم، سطح و دامنه غنی‌سازی خودمان را حفظ کنیم.

*در بحث با آژانس خوشبختانه خوب پیش می‌رویم، مذاکرات اخیر موفقیت‌آمیز بود و ما همکاری‌ها را طی سه ماه گذشته در چارچوب تفاهم‌نامه‌ای که با آژانس انجام دادیم، داشتیم و سه ماه آینده نیز امیدواریم همکاری‌ها به خوبی پیش روند و این مساله بر مذاکرات ما با آژانس تاثیر خواهد داشت.

*آمریکا در خفا یک جور حرف می‌زند و در انظار عمومی طور دیگری . این‌که در مذاکرات و خفا چه می‌گویند را ما مکتوب داریم اما الان زمان انتشار آن نیست، معتقدم آن‌ها به دنبال ایجاد افتراق و برهم زدن اجماع در کشورمان هستند و هر دفعه یک حرفی می‌زنند و سعی دارند در داخل تحریک ایجاد کنند تا نوعی قطب‌بندی در کشور ایجاد شود اما من به آن‌ها می‌گویم که ما را یک بار دیگر نیازمایید ما هوشیار هستیم بیشتر از شما. من با این مساله زندگی کرده‌ام و پشت پرده این مسائل را می‌دانم وقتی پای منافع ملی مطرح باشد در ایران همه پای کار هستند. ما یک هدف قدسی داریم که آن‌ها ندارند و به صراحت می‌گویم که ما چیزی را در فناوری هسته‌یی از دست نخواهیم داد. اگر بحث تعلیق در جایی مطرح است با علم و آگاهی آن را انجام می‌دهیم. و می‌توانیم در صورت نیاز ظرف چند ساعت تولید اورانیوم 20 درصدی را به سر جایش بازگردانیم.

* آن‌ها 10 سال فشار آوردند اما در آخر حرف ایران را پذیرفتند یکی از سفرای کشورهای در حال توسعه بزرگ به من می‌گفت که در فناوری هسته‌ای جلو بروید ما توصیه می‌کرد که مبادا عقب‌نشینی کنید؛ چراکه آن وقت همه این کشورها باید عقب نشینی کنند؛ بنابراین من به آن‌ها توصیه می‌کنم که اگر به حقوق ما احترام بگذارند به نفع خود آن‌هاست در غیر این صورت انسجام ام‌.پی‌.تی را به هم خواهند زد و این خطر و آسیبش خیلی بیشتر است.

2929

 

 

کد N114991