ژنو میزبان دور دوم مذاکرات صلح سوریه

ایسنا نوشت:

در شرایطی که تیم مذاکره‌کننده سوریه به رهبری ولید المعلم وارد ژنو شده است، دور دوم نشست صلح ژنو 2 قرار است امروز (دوشنبه) در سوئیس از سر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دور اول مذاکرات ژنو ماه گذشته بدون هیچ توافق خاصی پایان یافت و دو طرف یکدیگر را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کردند. با این حال اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه اعلام کرد که دو طرف در خصوص "برخی زمینه‌ها" به توافق رسیده‌اند.

دور دوم این مذاکرات قرار است 10 روز پس از مذاکرات دور اول و در شرایطی برگزار شود که طی روزهای گذشته صدها تن از مردم سوریه که در شهرهایی از جمله حمص در محاصره بودند، پس از اعلام سه روز آتش‌بس خارج شدند.

به نقل از شبکه خبری بی بی سی، تخلیه غیرنظامیان سوری به‌رغم نقض آتش‌بس از سوی مخالفان با موفقیت پایان یافت.

تیم مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه نیز احتمالا به ریاست احمد الجربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه خواهد بود و ریاست تیم سوریه را نیز ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه بر عهده می‌گیرد.

اخضر الابراهیمی قرار است امروز ساعت 10 صبح به وقت محلی با هیات مخالفان دیدار کند و پس از آن در ساعت 11:30 به وقت محلی با هیات سوری دیدار می‌کند. با این حال مشخص نیست که دو طرف این بار مذاکرات رو در رو خواهند داشت یا خیر.

5252

کد N114555