لاریجانی: رفتار امریکا درعمل کینه ورزانه است

تونس,علی لاریجانی,قانونگذاری

همشهری آنلاین: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید به مذاکره با گروه ۵+۱ با نگاه مثبت پیش رفت چرا که اگر مبنای کار اصولی باشد و مقررات NPT و آژانس در آن مد نظر قرار گیرد حتما پیشرفت حاصل می شود.

ایران > قانونگذاری- همشهری آنلاین:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید به مذاکره با گروه ۵+۱ با نگاه مثبت پیش رفت چرا که اگر مبنای کار اصولی باشد و مقررات NPT و آژانس در آن مد نظر قرار گیرد حتما پیشرفت حاصل می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر به تونس؛ آقای علی لاریجانی در پایان سفر به این کشور در نشست خبری با بیان این مطلب گفت:‌ نکته مهم در مذاکرات این است که طرفهای دیگر نباید نظامات جدید برای ایران تعیین کنند.

آقای لاریجانی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره این که آیا این خبر صحت دارد که گفته می شود میان آمریکا و اتحادیه اروپا یک نوع تقسیم کار صورت گرفته است که آمریکا در مقابل ایران نرمش داشته باشد و فرانسه موضع سرسختانه نشان دهد؟ گفت:‌ نمی دانم تقسیم کار شده است یا خیر،اما موضع آمریکا نرم نیست و رفتار آنها در عمل نشان می دهد که کینه ورزانه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین درباره مناسبات تهران و آنکارا گفت: روابط ما همواره دوستانه و برادرانه است و گرچه در بعضی زمینه ها با آنها اختلاف داریم اما در زمینه اقتصادی و رایزنی های سیاسی این مناسبات عمیق است.

آقای لاریجانی درباره سوریه گفت:‌ موضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این بود که مسئله سوریه باید از طریق سیاسی حل شود و آنچه مردم سوریه بخواهند همان باید انجام شود ،یعنی سرنوشت مردم سوریه از صندوق های رای بیرون بیاید و نه از لوله های اسلحه.

لاریجانی افزود: در ماجرای سوریه برخی کشورها خواستند یک لیبی جدید درست کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور اصولی از دخالت در دیگر کشورها و شئون ملت ها مخالف هستیم و فرقی هم نمی کند چه در عراق ،چه در افغانستان و سوریه.

لاریجانی گفت: صحنه جهانی اینک متوجه شده است که راه حل سیاسی برای مسئله سوریه جواب می دهد ولی زیان های زیادی را متوجه ملت سوریه کرده اند که امیدوارم در نهایت، راه حل سیاسی به نتیجه برسد.

آقای لاریجانی درباره احتمال نزدیکی ایران و آمریکا گفت: مذاکرات ما با گروه 5+1 صرفا در موضوع هسته ای است اما مسئله روابط ایران و آمریکا تاریخچه ای طولانی دارد.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم چشمان خود را بر روی رفتاری که آمریکایی ها در گذشته به ملت ایران و منطقه کرده اند ببندیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار افزایش سطح مناسبات ایران و تونس شد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا از دانش های جدید و پیشرفته ای که در اختیار دارد آنها را به کشورهای دوست مانند تونس انتقال دهد.

آقای لاریجانی در سفر دو روزه به تونس با رئیس جمهور و رئیس مجلس موسسان تونس دیدار و گفتگو کرد .

وی همچنین امروز با وزیر خارجه مغرب،رئیس مجلس لیبی،نائب رئیس مجلس تونس،برادر پادشاه مغرب و رئیس جمهور لبنان در حاشیه جشن تصویب قانون اساسی جدید تونس دیدار و گفتگو کرد.

خواندنی از سراسر وب