اعتراضات برزیلی‌ها به خشونت کشیده شد

اعتراض صدها برزیلی در ریودوژانیرو بر سر افزایش کرایه حمل و نقل با دخالت و درگیری با پلیس پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، صدها تن از مسافران معترض به افزایش نرخ کرایه‌های حمل و نقل در ریودوژانیرو، برزیل دست به اعتراض زده و پلیس برای متفرق کردن آن‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرد. معترضان نیز برای دفاع از خود به سوی پلیس کوکتل مولوتف و سنگ پرتاب می‌کردند.

سال گذشته میلادی نیز تظاهرات اعتراضی مشابهی شکل گرفت به یک جنبش سراسری در برزیل علیه فساد و افزایش هزینه‌ها پیش از برگزاری جام جهانی فوتبال در ژوئن و ژوئیه 2014 تبدیل شد.

هفته گذشته، شهردار ریودوژانیرو اعلام کرد که به نرخ کرایه‌های حمل و نقل 9 درصد اضافه می‌شود و از امروز (جمعه) اجرا خواهد شد. این اقدام باعث خشم مردم و اعتراض آن‌ها شده است.

تظاهرات در ابتدا صلح‌آمیز برگزار شد و صدها معترض خارج از مرکز شهر ریودوژانیرو تجمع کرده و به اعتراض پرداختند. آن‌ها سپس به سمت ایستگاه مرکزی اتوبوس، ایستگاه قطار و مترو رفته و اعتراض خود را افزایش دادند. آن‌ها شعار می‌دادند: "ما خواهان بیمارستان‌هایی با استاندار فیفا هم هستیم".

برخی از معترضان به روی باجه‌های بلیط رفته و آن‌ها را تخریب کردند. پلیس نیز وارد عمل شد و با شلیک گاز اشک‌آور معترضان را متفرق کرد. فعالان نیز به سمت پلیس کوکتل مولوتف پرتاب کردند.

این درگیری‌ها باعث توقف فعالیت سیستم حمل و نقل در ریودوژانیرو و تخریب مغازه‌ها شد. این درگیری‌های خشونت‌بار پیش از برگزاری جام جهانی فوتبال در برزیل، باعث افزایش نگرانی‌های امنیتی شده است. ریودوژانیرو نیز قرار است بازی‌های المپیک 2016 را میزبانی کند.

انتهای پیام

کد N108134