در صورت تامین ۵۰ درصد سرمایه:

اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی نیازی به مجوز مجلس ندارند

مجلس

این بند به دلیل مغایرت با برنامه پنجم به رای نمایندگان گذاشته شد که با ۱۵۶ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

براساس مصوبه مجلس شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی که ۵۰ درصد ازکل سرمایه خود را تامین کرده باشند، برای دریافت تسهیلات نیازی به مجوز مجلس ندارند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز -پنجشنبه-مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۹۳ کل کشور، با الحاق بند ۵ به تبصره ۵ این لایحه موافقت کردند.

براساس این بند الحاقی شرکتهای و سرمایه‌گذاران خارجی که در چهارچوب قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی مصوب ۴/۳/۱۳۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام ثبت شده و مجوز فعالیت گرفته‌اند، مشروط به اینکه حداقل پنجاه درصد (۵۰%) از کل سرمایه‌گذاری طرح توسط شریک خارجی تامین شده باشد، از شمول جزء (۵) بند (ط) ماده (۸۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مستثنی هستند.

گفتنی است این بند به دلیل مغایرت با برنامه پنجم به رای نمایندگان گذاشته شد که با ۱۵۶ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

براساس جزء (۵) بند (ط) ماده (۸۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران خارجی با در نظر گرفتن شرایط رقابتی و بازدهی مناسب اقتصادی به منظور جلب و حمایت از سرمایه‌گذاری در ایران با رعایت اصل هشتادم (۸۰) قانون اساسی می‌باشد.

در اصل ۸۰ قانون اساسی آمده است گرفتن و دادن وام یا کمک‌های بدون عوض داخلی و خارجی از طرف دولت باید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد.

کد N106877