۰
در دیدار وزیر خارجه سوئد

شمخانی: تامین منافع ملی اصل خدشه‌ناپذیر در سیاست خارجی ایران است

  • ۱۳بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

کارل بیلت، وزیر خارجه سوئد بعدازظهر چهارشنبه با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات همه‌جانبه با کشورهای مستقل، اظهار کرد: نگاه به آینده زمینه‌ساز ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختل سیاسی و اقتصادی است.

او افزود: تامین منافع ملی اصل خدشه‌ناپذیر در سیاست خارجی ایران است و در این مسیر آماده گفت‌وگو و تعامل متوازن با سایر کشورها هستیم.

شمخانی با اشاره به مذاکرات جاری میان ایران و 1+5 در پرونده هسته‌یی، ضرورت رعایت اخلاق مذاکراتی به عنوان ضرورت اولیه در فرآیند اعتمادسازی را مورد تاکید قرار داد و افزود: برخی کشورهای حاضر در مذاکرات برای رفع مشکلات داخلی خود با عبور از مرز اخلاق و صداقت، آرزوها و ایده‌آل‌های مخالفان داخلی خود را به عنوان موضوعات جاری در مذاکرات مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به مواضع صریح و اصولی جمهوری اسلامی که منبعث از حقوق قانونی در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی و هم‌چنین تامین منافع ملی است، پرونده هسته‌یی را آزمونی بزرگ برای ارزیابی صداقت و اراده سیاسی غرب عنوان کرد و افزود: توسعه بی‌اعتمادی، زیاده‌خواهی و طرح موضوعات فرعی، موجب ناپایداری فضای گفت‌وگو و شکل‌گیری حاشیه‌های غیرقابل پیش‌بینی خواهد شد.

شمخانی حرکت بدون تنازل در مسیر بهره‌گیری از دانش و فن‌آوری‌های پیشرفته با استفاده از ظرفیت‌های ملی در حوزه‌های مختلف را سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه‌جانبه و ایجاد رفاه برای شهروندان خود عنوان کرد و گفت: دستاوردهای ارزنده دانشمندان ایرانی در نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، علوم زیستی، دانش فضایی، فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات و هم‌چنین دانش صلح‌آمیز هسته‌یی نشان روشنی از موفقیت ایران در عبور از مرزهای دانش و فن‌آوری است.

وزیر خارجه سوئد نیز در این دیدار افق همکاری‌های ایران با جامعه بین‌الملل را بسیار روشن و سازنده عنوان کرد و گفت: شرایط جدید پیش‌روی ایران و سوئد فرصت‌های قابل توجهی را در حوزه توسعه و ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی ایجاد کرده است.

کارل بیلت دستیابی به توافق جامع میان ایران و 1+5 در افق زمانی کوتاه را عاملی مهمه برای شکل‌گیری گشایش‌های همه‌جانبه میان ایران و کشورهای مختلف جهان عنوان کرد و افزود: گفت‌وگوی سازنده همراه با افزایش زمینه‌های اعتماد می‌تواند سرعت دستیابی به توافقات جامع را افزایش دهد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.