تلاش وکلای مرسی برای آزادی وی / نگرانی واشنگتن از نقض آزادی بیان در مصر

مصر,مرسي

منابع آگاه مصری اعلام کردند، وکلای محمد مرسی درخواستی را به دادگاه ارائه خواهند کرد و در آن آزادی وی را به دلیل ابتلا به بیماری صرع خواستار خواهند شد.

منابع آگاه مصری اعلام کردند، وکلای محمد مرسی درخواستی را به دادگاه ارائه خواهند کرد و در آن آزادی وی را به دلیل ابتلا به بیماری صرع خواستار خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه کویتی الوطن، همزمان با اینکه رسانه‌ها اعلام کردند جلسه محاکمه محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر به اتهام درگیری‌های کاخ ریاست جمهوری الاتحادیه به امروز (چهارشنبه) موکول شده است، منابع آگاه اعلام کردند، وکلای مدافع وی با اشاره به اینکه محمد مرسی، مبتلا به صرع است، درخواستی را به دادگاه مصر جهت تشکیل یک تیم پزشکی برای معاینه وی و آزادی مرسی از زندان ارائه می‌کنند.

منابع تاکید کردند: وکلای مدافع مرسی با اشاره به اینکه وی در وضعیت جسمی نامساعدی قرار دارد، درخواستی را به دادگاه ارائه خواهند کرد و در آن صدور حکم اقامت اجباری برای مرسی به جای حبس در زندان را خواستار می‌شوند تا وی نیز در شرایطی مشابه شرایط حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر قرار بگیرد.

از سوی دیگر، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: واشنگتن از این امر که خبرنگاران در مصر به دلیل بیان دیدگاه‌ها و نظراتشان توسط نیروهای امنیتی مصری بازداشت می‌شوند، به شدت نگران است.

وی آزادی خبرنگاران شبکه خبری الجزیره که پیشتر توسط نیروهای امنیتی مصر بازداشت شدند، خواستار شده و افزود: آزادی بیان در مصر روند نگران کننده‌ای را در پیش گرفته، چرا که خبرنگاران مصری و خارجی و صاحب نظران به دلیل بیان نظرات و افکار خود هر روز در آماج سرکوب قرار گرفته و دستگیر می‌شوند.

وی تاکید کرد: در قانون اساسی جدید مصر که اخیرا به همه پرسی گذاشته شد، از حقوق اساسی و آزادی بیان در این کشور حمایت شده است و دولت مصر مسوول اجرای این قانون و ضامن احقاق حق شهروندان است.

کارنی تصریح کرد: ما مستقیما نگرانی خود را نسبت به وضعیت کنونی مصر به مقامات این کشور اعلام کردیم و از دولت مصر می‌خواهیم تا خبرنگاران و استادان و دانشجویانی را که بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

پیشتر نیز کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای بازداشت 16 روزنامه‌نگار مصری و 4 خبرنگار شبکه خبری الجزیره به اتهام تروریسم و تهدید امنیت ملی را به شدت محکوم کرده و آزادی این خبرنگاران را خواستار شد.

انتهای پیام

کد N104840