بارش برف، نعمت الهی

یک استاد حوزه: با کفران نعمت خود را از لطف الهی محروم نکنیم

سیاسی

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از عواملی که باعث کفر نعمت می‌شود گناهان خود ما انسان‌هاست. ما گاهی اوقات به دلیل گناهانی که در وجود‌مان است نمی‌توانیم با خدا ارتباط بگیریم و شکر نعمتش را به جای بیاوریم.

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از عواملی که باعث کفر نعمت می‌شود گناهان خود ما انسان‌هاست. ما گاهی اوقات به دلیل گناهانی که در وجود‌مان است نمی‌توانیم با خدا ارتباط بگیریم و شکر نعمتش را به جای بیاوریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ابوطالبی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «در آیات قرآنی در رابطه با نعمات الهی مطالب زیادی ارائه شده است» اظهار کرد: در قرآن نعمات دوگونه هستند؛ ظاهری و باطنی. نعمات باطنی که ما همواره از آنها غافل هستیم شامل نعمت سلامتی، ایمان، ولایت و حتی مکانی است که در آن زندگی می‌کنیم.

وی یادآور شد: ما باید بدانیم که تمام نعمت‌ها چه ظاهری و چه باطنی همه آنها از آن خداوند است و در آیه 53 سوره نحل به این امر اشاره شده و ما باید شکر نعمت الهی را به جای بیاوریم.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به آیه 7 سوریه ابراهیم گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید اگر شکر نعمت را به جای بیاوریم نعمت‌مان افزایش پیدا می‌کند و اگر کفران نعمت کنیم تمامی نعمت‌ها از بین می‌رود و این آیه مصداق معروف شعر "شکر نعمت، نعمتت افزون کند کفر، نعمت از کفت بیرون کند" است.

ابوطالبی تصریح کرد: همچنین آیات 112 و 113 سوره نحل به کفران نعمت الهی می‌پردازد در این آیات خدای متعال به مردم منطقه‌ای اشاره می‌کند که در امنیت و نعمت فراوان زندگی می‌کردند، ولی به دلیل ناسپاسی آنها امنیت و تمام نعمت‌های الهی از بین رفت و دچار قحطی شدند. خداوند در آخر سوره نحل می‌فرماید این اتفاق به خاطر اعمال نادرست آنها است.

وی خاطرنشان کرد: ما اگر می‌خواهیم همواره از تمامی نعمت‌های الهی بهره‌مند شویم باید حتی برای کوچکترین نعمت، خدا را شکر کنیم.

ابوطالبی گفت: خداوند در آیه 53 سوره انفال می‌فرماید آل فرعون به دلیل گناهانی که داشتند مجازات شدند و از نعمت خداوند محروم گشتند پس ما باید با اعمال خود کاری کنیم که همواره نعمت‌های الهی بر زندگی و شهرمان ببارد نه اینکه به خاطر گناهانمان از شکر نعمت باز بمانیم.

انتهای پیام

کد N104273