واکنش منفعلانه آمریکا به ترافیک دیپلمات‌ها در تهران/ کوهن : ایران برای تجارت آماده نیست !

ایران در جهان

معاون وزیر خزانه داری آمریکا در واکنش به هجوم دیپلمات ها و صاحبان صنایع و مشاغل غربی به تهران برای احیای روابط با جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد : رفع محدود تحریم ها به این معنی نیست که ایران آماده تجارت با کشورهای دیگر است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، "دیوید کوهن" معاون وزیر خزانه داری آمریکا روز گذشته در سنا حاضر شده بود و در بیان وضعیت موجود در خصوص پرونده هسته ای ایران اظهار داشت : هجوم غربی ها به ایران برای آماده سازی داد و ستد با تهران تنها زمانی که به توافق نهایی با ایران برسیم قابل انجام است. رفع محدود تحریم ها به معنای آماده بودن تهران برای تجارت با غرب نیست.

کوهن در این جلسه تاکید کرد که آمریکا همچنان به اعمال تحریم های فعلی علیه ایران ادامه خواهد داد. معاون وزیر امور خارجه آمریکا برای اطمینان دادن به سناتورهای خواهان افزایش فشار بر تهران گفت : در طول شش هفته گذشته من شخصا به بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اتریش، ترکیه و امارات متحده عربی سفر کرده و تلاش کردم تا این پیام را به آنها بدهم که ایران در حال حاضر برای تجارت آماده نیست. در تمام این سفرها من تلاش کردم تا این پیام منتقل شود که آمریکا با تمام توان و از همه ابزارها استفاده می کند تا افرادی را که تحریم های موجود علیه ایران را نقض کرده اند تنبیه کند. اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند تحریم های لغو شده مجددا به اجرا گذاشته می شود.

در این جلسه وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و نماینده این کشور در مذاکرات 1+5 با ایران، نیز حضور داشت. شرمن در این جلسه گفت : توافق هسته ای اولیه با ایران به خاطر محدودیت زمانی کامل نیست. اما این توافق به قدرت های مذاکره کننده این وقت را می دهد تا برای دستیابی به یک توافق جامع و فراگیر کار کنند. ما توافق موقت را اولین قدم می دانیم، بنابراین به کاستی های آن توجهی نمی کنیم زیرا که این توافق، توافق نهایی نیست.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه به سناتورهای آمریکایی گفت: این توافق کامل نیست، اما به طرز چشمگیری موجب توقف برنامه هسته ای ایران می شود و به ما این فرصت و زمان را می دهد تا برای دستیابی به توافق نهایی مذاکره کنیم.

این اظهارات در حالی بیان می شود که روز دوشنبه هفته جاری، گروهی 140 نفره از بزرگترین اتحادیه کارفرمایان فرانسه وارد تهران شده که در میان آنها مقاماتی از شرکت های پژو، رنو و آلستوم دیده می شود.

علاوه بر بازرگانان و صاحبان صنایع، ایران در روزهای اخیر شاهد سفر مقامات عالی رتبه به تهران بوده. افرادی همچون "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه، که هیئتی بزرگ متشکل از تجار ترک را رهبری می کرد به ایران نشان می داد که آنکارا درصدد پشت سر گذاشتن اختلافات سه سال اخیر خود با تهران به ویژه در مورد سوریه است.

علاوه بر آن در ماه دسامبر نیز "اما بونینو" وزیر امور خارجه ایتالیا به تهران سفر کرده بود. "کارل بیلدت" وزیر امور خارجه سوئد نیز روز دوشنبه وارد تهران شد. و "رادوسلاو سیکورسکی" همتای لهستانی وی نیز در اواخر فوریه به تهران سفر خواهد کرد.

در همین رابطه خبرگزاری فرانسه در تحلیلی در این خصوص  نوشته بود : البته "جک استراو" وزیر خارجه اسبق انگلیس، و "کوفی عنان" دبیر کل سابق سازمان ملل، را نیز باید به این فهرست اضافه کرد. در دوران ریاست جمهوری "محمود احمدی نژاد" روابط ایران با کشورهای غربی کاهش یافت، اما سفر اخیر دیپلمات ها به ایران می تواند نشانه ای از شکستن تابوی تحریم ها باشد و به گفته "امیر محبیان" از فعالان سیاسی حاضر در تهران، این یک موفقیت بزرگ برای دیپلماسی روحانی محسوب می شود.