مرکل در دیدار با اردوغان نسبت به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا ابرازتردید کرد

آلمان

آنکارا - ایرنا - ˈ آنگلا مرکل ˈ صدر اعظم آلمان در دیدار با ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه ، از عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا ابراز تردید کرد.

به گزارش ایرنا ، شبکه تلویزیونی ˈ ان.تی.ویˈ ترکیه روز سه شنبه گزارش کرد که صدر اعظم آلمان در دیدار با نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که این کشور نسبت به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تردید دارد.

مرکل گفت : آلمان همچنان از ادامه مذاکرات ترکیه برای عضویت دراین اتحادیه حمایت به عمل می آورد.

ˈ فرانسوا اولاندˈ رییس جمهوری فرانسه نیز هفته گذشته در سفر به آنکارا و دیدار با مقامات ترکیه گفت: درخواست ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا را برای اعلام نظر مردم فرانسه ، در کشورش به همه پرسی خواهد گذاشت.

ابن در حالی است که پیشتر ˈنیکلا سارکوزی ˈرییس جمهوری پیشین فرانسه و ˈآنگلا مرکلˈ صدر اعظم آلمان اعلام کرده بودند که تمایلی به عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا ندارند و بهتر است ترکیه به عنوان شریک با امتیاز با اتحادیه اروپا همکاری داشته باشد.

ناظران آگاه در آنکارا عقیده دارند که اولاند با عنوان اینکه در مورد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در کشورش همه پرسی خواهد کرد در واقع برخلاف سارکوزی از یک سو مستقیما با این امر مخالفت نکرد و از سوی دیگر نیز موافقت خود را مشروط به نتیجه همه پرسی کرد.

نمایندگان دولت ترکیه و اتحادیه اروپا در آبان ماه گذشته در بروکسل دیدار کردند تا مذاکرات خود بر سر عضویت ترکیه را پس از یک وقفه سه ساله از سر بگیرند.

همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات یاد شده نحوه برخورد دولت رجب طیب اردوغان، با تظاهرات ضد دولتی در تابستان گذشته مورد انتقاد برخی از کشورهای اروپایی قرار گرفت.

برخی از کشورهای اروپایی دولت ترکیه را به نادیده گرفتن حق کامل آزادی بیان و عدم رعایت حقوق و آزادی بشر متهم کردند.

خاورم * 2010 ** 230/1547
کد N103655