فاکس نیوز:

اوباما نباید در برابر ایران ضعف نشان دهد/توافق ژنو برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت است

ایران در جهان

یک رسانه غربی با بیان اینکه کشورهای1+5 در رسیدن به توافق ژنو با ایران، به نوعی مصوبه های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده اند از اوباما خواست تا در برخورد با موضوع ایران صلابت بیشتری داشته و از خود ضعف نشان ندهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فاکس نیوز در گزارشی به قلم "ریچارد گرنل" می نویسد: پیشنهاد "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در ژنو به اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر اینکه به ایران اجازه داده شود تا در مقیاس کم به غنی سازی اورانیوم بپردازد بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت علیه تهران است که خواستار توقف تمامی فعالیت مربوط به غنی سازی در ایران شده بودند.

گرنل در ادامه می نویسد: برای پرهیز از نقض قطعنامه های شورای امنیت اعضای دائم شورا باید از مابقی اعضای آن بخواهند تا خواسته های قبلی خود از ایران را سبک تر کنند. چهار قطعنامه شورای امنیت علیه ایران همگی خواستار توقف غنی سای در ایران هستند که تحقیق و توسعه نیز جزو این فعالیت ها محسوب می شود. به موجب این قطعنامه ها پیش از انجام مذاکره با ایران برای رسیدن به راه حل دیپلماتیک باید در گزارشی شفاف توقف کامل فعالیت های غنی سازی ایران به اطلاع می رسید که در عمل چنین اتفاقی رخ نداده است.

در ادامه مطلب فاکس نیوز آمده است: تبعات این کار بسیار مهم و استراتژیک است زیرا این قطعنامه ها برای اعتماد سازی در جامعه بین الملل صادر شده بودند. اما در ژنو تیم دیپلماتیک اوباما چشم خود را بر روی قطعنامه ها بسته و انتقادت خود را نیز کاهش داده و په ایران پیشنهاد مذاکرات دیپلماتیک داد بدون اینکه خواسته های شورای امنیت در این رابطه (توقف کامل غنی سازی پیش از مذاکره) محقق شده باشد.

فاکس نیوز بار دیگر اشاه می کند که انجام مذاکره با ایران در حالی که غنی سازی در این کشور ادامه دارد تخطی از قطعنامه های شورای امنیت محسوب می شود.

این شبکه خبری انتقادات خود را افزایش داده و می نویسد: اوباما و تیمش حتی از این نیز فراتر رفته و بدون اینکه ایران در ابتدا کاری انجام داده باشد از لغو برخی تحریم ها و باز پس دادن بخشی از پول های بلوکه شده این کشور خبر دادند.

فاکس نیوز می نویسد: در حقیقت اوباما با اعتماد به ایران مبنی بر توقف فعالیت های مخفیانه غنی سازی و شفافیت با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ساده لوحی خود را نشان داد زیرا قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران کاملا شفاف هستند.

به اعتقاد نویسنده این مطالب، اوباما بطور همزمان هم شورای امنیت سازمان ملل را به حاشیه رانده و هم این نهاد را بسط داده است. گرنل در مطلب خود می نویسد: اوباما با افکار شیزوفرنیک خود به اعتبار سازمان ملل ضربه زده است. سیاست خارجی او بطور کلی دیوانه وار و تهوع آور بوده و بیانگر ناتوانی او در توسعه یک استراتژی امنیت ملی مناسب است. به موجب این اقدامات دوستان ما نمی توانند اعتماد زیادی به آمریکا داشته باشند و دشمنان ما نیز دیگر ترس زیادی از آمریکا نخواهند داشت. رهبران جهان تشخیص می دهند که اوباما در حال بال بال زدن در خارومیانه است و این با سخنانی که اوباما در سخرانی مشهور خود در قاهره ایراد کرده بود تفاوت دارد.

این منتقد سیاست های اوباما در ادامه می نویسد: امروز تناقضات رفتاری اوباما در مورد سوریه و ایران به عنوان یک نوع ناامیدی دراماتیک از سخنرانی های ابتدایی وی در آغاز دوران ریاست جمهوریش محسوب می شود. اوباما در تبلیغات انتخاباتی خود در سال 2008 از جرج بوش به دلیل آنکه برای حمله به عراق حمایت جامعه جهانی را جلب نکرده بود انتقاد می کرد اما خود او در سال گذشته نتوانست حمایت روسیه را برای حمله به سوریه جلب کند.

به نوشته فاکس نیوز، آنچه به اطلاع مردم می رسد دقیقا همانی نیست که در سیاست به اجرا گذاشته می شود. دکترین اوباما اولین استراتژی رئیس جمهوری تلقی می شود که تاکید زیادی بر سیاست ارتباط و نه اجرا دارد. دکترین اوباما بیشتر بر گفتگو تاکید دارد تا به کار گیری زور.

اوباما جهانی را بوجود آورده که در آن کشورها بدون آنکه نگران پیامدی باشند آمریکا را نادیده می گیرند. این خیلی بد است که عربستان سعودی حتی نمی خواهد به همراه آمریکا در شورای امنیت حضور د اشته باشد چون معتقد است که این عمل به شهرت آن لطمه می زند. در گذشته نه چندان دور و در زمان ریاست جمهوری بوش اوضاع کاملا متفاوت بود.

گرنل در ادامه انتقادت خود از اوباما می نویسد: جهان نظاره گر اوبامایی است که موضعی را اتخاذ می کند و سخنانی را بر زبان می آورد و سپس در مورد سوریه، مصر و لیبی بر خلاف آنچه که گفته عمل می کند. هر چند دفاع از حقوق بشر در کشورهای دیگر مهم است اما مبارزه برای خود آمریکا نیز مهم است. بر همین اساس در مورد ایران نیز ما نمی توانیم تناقضات و ضعف اوباما را بپذیریم. مردم امریکا باید از اوباما بخواهند تا این رفتار خود را کنار بگذارد چون ما نمی توانیم آنگونه که وی به ایران اعتماد کرده به او اعتماد کنیم.