رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد

دولت بنزین را گران کند اما به نان، دارو و حمل و نقل عمومی یارانه بدهد

سیاسی

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیشنهاد کرد که برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 یارانه حمل و نقل عمومی، دارو و درمان و نان پابرجا بماند و در عوض قیمت بنزین با شیب تندتری افزایش پیدا کند.

رضا رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: قطعا پیشنهاد دولت و مصوبه تلفیق برای درآمد 51هزار میلیاردی از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تاثیراتی در فضای اقتصادی به دنبال دارد اما دولت هم می‌تواند تبعات آن را کنترل کند و لازمه‌اش این است که تدبیر لازم را در این زمینه داشته باشد که یکی از مهمترین این تدبیرها پرداخت سهم تولید از درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها است.

وی افزود: دولت باید برای اصلاح ساختارها و نوسازی صنایع تسهیلاتی قائل شود در این شرایط وقتی حامل‌های انرژی افزایش پیدا کند و در نتیجه تولید افزایش قیمت محصولات را شاهد باشد با نوسازی خطوط انرژی کمتری مصرف می‌شود و تیراژ تولید هم بالا می‌رود و این‌ها افزایش قیمت را جبران خواهند کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس با تاکید بر لزوم اجرای همزمان بندهای مربوط به هدفمندی و پیش‌بینی سهم تولید و بهداشت از اجرای این قانون تاکید کرد: اگر این احکام با هم اجرا نشود همانند ادوار گذشته مشکلاتی ایجاد خواهد شد اما اگر دولت همه احکام موجود ر ا توامان عملیاتی کند تاثیر منفی افزایش قیمت‌ها هم کمتر می‌شود و نهایتا اگر دولت به خوبی قانون هدفمندی را اجرا کند این به نفع کشور و مردم است و از هدر رفت منابع هم جلوگیری می‌شود.

رحمانی ادامه داد: خوشبختانه آقای رئیس جمهور هم گفتند که فقط می‌خواهند قیمت بنزین را افزایش زیادی بدهند من هم معتقدم ما نباید اصرار داشته باشیم برخی اقلام مثل نان را گران کنیم بلکه می‌توانیم به حمل و نقل عمومی مثل تاکسی، مترو و اتوبوس سوبسید بدهیم و در عوض دولت بنزین را گران کند در این شرایط گرانی هم تا حدی کنترل خواهد شد. زیرا تبعات پائین و متوسط عمدتا از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز برای قیمت بنزین در سال 93 تصمیمی گرفته نشده تاکید کرد: نحوه افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی بر عهده دولت است البته نظر مجلس این است که افزایش قیمت حامل‌ها با شیب ملایم باشد که کنترل تبعات آن میسر باشد و فشار کمتری به مردم مخصوصا طبقات پائین درآمدی وار دشود.

وی خاطر نشان کرد: دولت می‌تواند یارانه حمل ونقل عمومی، نان و دارو و درمان را بدون تغییر نگه دارد و در عوض بنزین و گازوئیل را به صورت متناسب گران کند. لزومی ندارد وقتی کسی ماشین صد میلیونی سوار می‌شود ما به او کارت سوخت سهمیه‌ای بدهیم در این صورت به کسی که خودرو ندارد ظلم می‌شود و مغایر عدالت است.

رحمانی با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی به مردم درباره نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 گفت: ما باید صادقانه به مردم بگوییم که شرایط کشور چگونه است و ما قرار است چه اقدامی انجام دهیم در این صورت حداقل تورم انتظاری پائین می‌آید و اثرات تورم واقعی می‌شود مردم هم این را می‌پذیرند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان گفت که اگر پرداخت یارانه به دهک‌های بالای درآمدی جامعه متوقف شود میزان یارانه نقدی به اقشار ضعیف‌تر می‌تواند افزایش یابد.

انتهای پیام

کد N102251