دولت روسیه هشدار داد:

معترضان اوکراینی به تهدید پایان دهند

سیاسی

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که از مخالفان اوکراینی انتظار دارد تا به «تهدید و اولتیماتوم» پایان دهند و از آنها خواست تا در گفت‌وگو با مقام‌های کشورشان به راه حلی قانونی برای برون‌رفت از بحران برسند.

روسیه از مخالفان دولت اوکراین خواست تا به «اولتیماتوم دادن و تهدید کردن» پایان داده و در مذاکره با دولت جدیت نشان دهند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ وزارت خارجه روسیه از نگرانی این کشور از تلاش مخالفان اوکراینی در «ملتهب» کردن اوضاع خبر داد.

مخالفان همچنان خواهان کناره‌گیری «ویکتور یانوکوویچ» رئیس جمهوری اوکراین هستند.

یانوکوویچ، بعد از چهار روز که به دلیل بیماری در محل کارش حاضر نمی‌شد٬ از روز دوشنبه فعالیت خود را از سر گرفت.

اتحادیه اروپا و آمریکا در نظر دارند تا به کشور مقروض اوکراین، وام‌های بزرگ بدهند.

یکی از سخنگویان «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «به دنبال یافتن راه‌هایی هستیم که به اوکراین در زمان بحران سیاسی و اقتصادی کمک کنیم.»

درباره جزییات راه‌های کمک به اوکراین توضیحی داده نشده اما هم اتحادیه اروپا و هم آمریکا، کمک به این کشور اروپایی را مشروط به «اصلاحات واقعی» کرده‌اند.

روسیه سال گذشته وعده پرداخت وامی ۱۵ میلیارد دلاری را به اوکراین داده بود اما با استعفای نخست‌وزیر و هیات دولت، پرداخت وام را به زمانی بعد از تشکیل دولت بعدی در این کشور موکول کرد.

یکشنبه گذشته هزاران نفر به خیابان‌های کی‌یف آمده و  از رهبران‌شان خواهان کمک‌های جهانی شدند.

وزارت خارجه روسیه به این اتفاق واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای اقدام مخالفان را «پیچیده کردن» اوضاع خواند. آن هم تنها چند روز پس از کنفرانسیکه در مونیخ برای بررسی اوضاع اوکراین برگزار شد.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که از مخالفان اوکراینی انتظار دارد تا به «تهدید و اولتیماتوم» پایان دهند و از آنها خواست تا در گفت‌وگو با مقام‌های کشورشان به راه حلی قانونی برای برون‌رفت از بحران برسند.

قرار است پارلمان اوکراین امروز - سه‌شنبه - به بررسی راه‌هایی بپردازد تا بتوانند عفو گسترده‌تری را شامل حال مخالفان در بند کند.

نمایندگان پارلمان همچنین به دنبال پیدا کردن راهی هستند تا با تغییر دوباره قانون اساسی اوکراین، از اختیارات رئیس‌جمهوری بکاهند.

کد N101629