ظریف: جامعه بین‌الملل فرصت تاریخی ایجاد رابطه با ایران را مغتنم شمارد

ظریف

ایران دو گام در این مسیر برداشته است. یکی در برابر آژانس بین المللی انرژی اتمی و گام بعدی را در قبال گروه پنج به اضافه یک برداشته استوزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ در آلمان به سر می برد از ایجاد فرصت تاریخی برای جامعه بین المللی در جهت ایجاد رابطه با ایران خبرداد.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) محمد جواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونیخ و در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات هسته‌ای مدتهای مدیدی است که ادامه دارد. آنچه می توانم وعده دهم این است که همچنان به مذاکره ادامه خواهیم داد. دومین مساله مورد نیاز ، ایجاد فضایی لازم برای تعامل است و معتقدم ما در شرایط کنونی ، در چنین مسیر و تقاطع تاریخی قرار داریم که می توانیم رابطه میان ایران و جامعه بین المللی را ایجاد کنیم. این روش دارای بهترین تضمین است و جدایی هر یک از طرفین از این مذاکرات ، اقدامی اشتباه و احمقانه خواهد بود. بر این باورم فرصت لازم فراهم شده است. این فرصتی تاریخی است و ما باید این فرصت را مغتنم بشماریم و اگر چنین عمل نکنیم و به توهمات و افکار باطل بیاندیشیم ، در سال‌های بعد افسوس آن را خواهیم خورد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، وی دامه داد: معتقدم گام نخست برداشته شده است. در حقیقت ایران دو گام در این مسیر برداشته است. یکی در برابر آژانس بین المللی انرژی اتمی و گام بعدی را در قبال گروه پنج به اضافه یک برداشته است.

ظریف گفت: این آغاز مهمی به شمار می رود. سوالات و ابهامات مهم باید درنظر گرفته و پاسخ داده شوند. ما آماده پاسخ دادن و رسیدگی به آنها هستیم. جامعه بین المللی بهترین درک را دارد. دکتر آمانو نیز بر این موضوع تاکید دارند.

وی همچنین درباره بحران سوریه گفت: تمام تلاش ها باید برای پایان دادن به خونریزی ها متمرکز شوند. بعد از چنین اقدامی ، می توان در خصوص راه حل سیاسی سخن گفت. به خصوص دخالت عوامل بیگانه و خارجی و اعمال پیش شرط برای مردم سوریه به بهانه دستیابی به نتیجه ؛ اشتباه است. این روش ، مشکل را برطرف نمی کند.

انتهای پیام


کد N98554