تشریح پرونده‌های محمود احمدی‌نژاد، بابک زنجانی و وضعیت مهدی کروبی

محمود احمدی‌نژاد

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه با توجه به انتقال کروبی به منزلش، آیا آقای کروبی رفع حصر شده است؟ گفت: هیچ تغییری در وضعیت وی به وجود نیامده است.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی درباره پرونده بابک زنجانی گفت: این فرد لیست اموال خود را نوشته و به وزارت نفت اعلام کرده است هر اقدامی که در مقابل ادعای وزارت نفت لازم باشد انجام می‌دهد.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: در این راستا اگر احیانا جرمی صورت گرفته و قصور یا تقصیری شده باشد رسیدگی می‌شود.
محسنی‌اژه‌ای با اشاره به فعالیت‌های دولت و قوه قضاییه در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی،‌ گفت: البته ما نباید تنها به فساد اقتصادی توجه داشته باشیم؛ زیرا فساد اجتماعی و فساد اداری دست کمی از فساد اقتصادی ندارند.
وی با اشاره به بازداشت شدن تعدادی از مدیران متخلف سازمان تعزیرات حکومتی، گفت: البته تعزیرات زیر نظر قوه قضاییه نیست، ولی در این رابطه هر دو قوه وارد شده‌اند و تعدادی از این افراد بازداشت شده‌اند.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه بعضی از این افراد حقیقتا مرتکب جرایم سنگینی شده‌اند، اظهار کرد: البته ما با این قضیه برخورد کردیم ولی اگر آسیب‌شناسی نشود تکرار می‌شود.
محسنی‌اژه‌ای در ادامه ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و یاد امام (ره) و شهدای انقلاب در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرونده‌های مفاسد اقتصادی به ویژه پرونده بابک زنجانی، گفت: اگر در هر بعدی از فساد جلوگیری نشود مشکلات سنگینی در جامعه ایجاد می‌شود و همه ما باید به سهم خودمان با فساد مقابله کنیم. آحاد مردم از طریق امر به معروف و نهی از منکر و دستگاه‌ها به عنوان یک وظیفه باید در جهت مقابله با هرگونه فساد حرکت کنیم.
سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با وضعیت پرونده بابک زنجانی، گفت:‌ این پرونده به شدت دارد دنبال می‌شود. این فرد لیست اموال خود را نوشته و به وزارت نفت اعلام کرده است. هر نوع اقدامی در رابطه با ادعای وزارت نفت لازم باشد برای همکاری با وزارت نفت انجام می‌دهد.
محسنی‌اژه‌ای گفت: اگر احیانا جرمی صورت گرفته و قصور یا تقصیری شده باشد باید رسیدگی شود.
وی اظهار کرد: در چند سال اخیر پرونده‌های اختلاس، اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع داشتیم. بخصوص در پرونده سه هزار میلیاردی به این نتیجه رسیدیم که بعضی مراکز باید در بخشنامه‌ها، مصوبات و نظارت‌هایشان بازنگری داشته باشند.
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به مشکلات ناشی از عدم نظارت بانک‌ها در پرونده فساد سه هزار میلیاردی، گفت:‌ یکی از خواسته‌هایی که الان از دولت و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی داریم این است که نظارت‌هایی وجود داشته باشد تا از این قبیل پرونده‌ها دیگر به وجود نیاید که بعدا دولت و قوه قضاییه بخواهند با آن مقابله کنند.
محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: البته همان موقع ما این قضیه را در شورای پول و اعتبار مطرح کردیم و اصلاحاتی درباره ال‌سی‌های داخلی صورت گرفت، اما این کافی نیست و باید دستگاه‌های نظارتی دقت بیشتری داشته باشند.
وی افزود: یکی از موارد ضروری در این زمینه اصلاح گمرک و نظارت بر امور گمرکی است. ما از دولت می‌خواهیم بررسی کنند تا اگر قوانین در این زمینه نیاز به اصلاح دارد این کار را انجام دهند تا پرونده‌های این‌چنینی به وجود نیاید.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در این قبیل پرونده‌ها نظارت بانک مرکزی و نظارت مستقیم خود بانک‌ها فوق‌العاده مهم است؛ زیرا دستگاه‌های نظارتی با تاخیر متوجه می‌شوند اما خود بانک می‌تواند به طور آنلاین از همه موارد مطلع شود.
وی ادامه داد: در سال 88 فتنه عظیمی در کشور رخ داد و ظلمی بزرگی به مردم و نظام شد و عده‌ای از افراد بی‌گناه کشته شدند و دشمن از این فتنه حمایت کرد و کسانی که مرتکب این مسائل شده‌اند باید تاوان خود را پس بدهند.
وی افزود: مردم انتظار دارند با این افراد برخورد شود و نظام ارفاق بزرگی به آنها کرده است و رافت زیادی نسبت به سران فتنه خرج داده و هیچ اتفاق خاصی در پرونده آقای کروبی پیش نیامده است.
محسنی‌اژه‌ای با تاکید بر اینکه به هیچ وجه آقای کروبی رفع حصر نشده است، ادامه داد: تغییر منزل کروبی از ابتدا تاکنون چندین بار اتفاق افتاده و موضوع جدیدی نیست. بنده دو سه بار تاکید کردم که هر کس مرتکب جرمی شده باشد چه دستگیر شده باشد یا خیر،‌ اگر توبه کرده و جبران کند از لحاظ شرعی و قانونی برخورد با او متفاوت خواهد بود حتی اگر دستگیر شده باشد.
وی افزود: اگر کسی بازداشت شد قبل از صدور کیفرخواست جبران کند مثلا اختلاس کرده و پول برگرداند مجازات او متفاوت می شود. حتی اگر پرونده فرد به دادگاه برود قبل از صدور حکم قانون با او به گونه دیگر برخورد خواهد کرد و پس از صدور حکم و قطعیت حکم نیز در موارد تعزیری،‌ اگر فرد پشیمان شود از لحاظ قانونی و شرعی با او برخورد دیگری می‌شود.
وی تاکید کرد: توبه یکی از نعمت‌ها خدا است و هر کسی موفق به توبه نمی‌شود، ان‌شالله ما در همه زمینه‌ها اگر خطای کرده باشیم از این نعمت الهی برخوردار شویم.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص خبر منتشره در برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه خاوری به آمریکای جنوبی فرار کرده است، گفت: قوه قضاییه پیگیر این موضوع است.
وی افزود: بنده از محتوای این خبر چیزی نمی‌دانم و آن را در رسانه‌ها خوانده‌ام و هنوز از وزارت خارجه تایید این خبر را دریافت نکرده‌ام.
محسنی‌اژه‌ای گفت: متاسفانه افرادی که مدعی هستند با مفاسد پولشویی مبارزه می‌کنند حاضر نشدند که چنین فردی را که اتهام او فساد مالی است به ما تحویل دهند در حال حاضر هم قوه قضاییه،‌ ناجا و وزارت امور خارجه دنبال این موضوع هستند.
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه در مورد تغییر حکم متهم اصلی پرونده سه هزار میلیاردی از اعدام به حبس ابد، گفت: هیچ تغییری در احکام متهمان پرونده سه هزار میلیاردی به خصوص متهمانی که حکم‌شان اعدام بوده، اتفاق نیافتده است، البته بخش عمده‌ای از رسیدگی به این پرونده صرف بخش مالی آن می‌شود.
وی با بیان اینکه پیش از این در مورد اینکه اعاده دادرسی در پرونده‌ها به چه شکلی است توضیح داده‌ام گفت: در مورد پرونده فوق برخی از متهمان درخواست اعمال ماده 18 کرده‌اند، ولی پذیرفته نشده است. اعاده دادرسی مواردش در قانون مشخص است، اگر اعاده دادرسی پذیرفته شد رسیدگی مجدد صورت می‌گیرد و در رسیدگی مجدد ممکن است حکم دیگری صادر شود.
خبرنگار مذکور مجددا از سخنگوی دستگاه قضا پرسید که آیا عفو شامل متهمان پرونده سه هزار میلیاردی می‌شود یا خیر که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: ما دو نوع عفو داریم؛ یکی عفو به صورت معیاری است و معیارهایی تعیین می‌شود و کسانی که دارای شرایط آن باشند شامل عفو می‌شوند. البته استثنائاتی هم دارند.
محسنی‌اژه‌ای تاکید کرد: در مورد متهمان پرونده سه هزار میلیاردی درخواست عفو نشده است و این افراد فقط یک مورد اعمال ماده 18 کرده بودند که آن هم رد شده است. همچنین بنده تاکنون متوجه نشدم که این افراد اعاده دادرسی خواسته باشند.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد ورود آمپول‌های پنی‌سیلین چینی به کشور و اینکه در برخی رسانه‌ها منتشر شده که تاکنون حدود 6 نفر جان خود را از دست داده‌اند گفت: بنده چنین مطلبی را نشنیده‌ام.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار ایسنا درباره آخرین وضعیت پرونده احمدی‌نژاد گفت: رسیدگی به پرونده مقامات در قانون به شکل خاص پیش‌بینی شده است. اگر کسی رییس جمهور شد و در مظام اتهام قرار گرفت که جنبه تخلف از قانون را داشته باشد به دیوان عالی کشور می‌رود ولی اگر جرم عمومی باشد باید در دادگستری رسیدگی شود ولی مستقیما به دادگاه می‌رود.
به گزارش ایسنا، وی با تاکید بر اینکه پرونده احمدی‌نژاد در مرحله تحقیقات اولیه است ادامه داد: اگر قاضی پرونده ضرورت بداند که باید وی در دادگاه حاضر شود این کار انجام می‌شود و اگر نیاز به استعلاماتی باشد از طریق مجلس،‌ دستگاه‌های نظارتی این کار انجام خواهد شد. در حال حاضر هم پرونده احمدی‌نژاد در مرحله تحقیقات مقدماتی است که در دادگاه صورت می‌گیرد.
کد N100260