باهنر:

برای برگزاری جلسات شیفت شب مجلس نیاز به رای گیری نیست

مجلس,برای برگزاری جلسات شیفت شب مجلس نیاز به رای گیری نیست

محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر محمدرضا تابش مبنی بر لزوم رای گیری برای برگزاری جلسات شیفت شب نمایندگان گفت: برداشت من این است که برای برگزاری جلسات شیفت شب مجلس نیاز به رای گیری نیست و اجاره دهید به برداشت خودمان عمل کنیم.

محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر محمدرضا تابش مبنی بر لزوم رای گیری برای برگزاری جلسات شیفت شب نمایندگان گفت: برداشت من این است که برای برگزاری جلسات شیفت شب مجلس نیاز به رای گیری نیست و اجاره دهید به برداشت خودمان عمل کنیم.

به گزارش ایلنا، تابش در جلسه عصر امروز بررسی لایحه بودجه خطاب به باهنر گفت: حدود یک ساعت است که کتاب آیین نامه در دست من است که خواستم هم مقاومت خودم و هم بی اعتنایی هیات رییسه را به تذکرات نمایندگان بسنجم.

وی همچنین با استناد به بند 4 ماده 24 و ماده 123 آیین نامه داخلی و اشاره به برگزاری جلسات شیفت شب نمایندگان برای بررسی لایحه بودجه 93 گفت: من و همکارانم با برگزاری این شیفت موافقیم اما فهم ما از آیین نامه و قانون اساسی این بود که شما رای گیری کنید. مسولیت شما را در قبال عمل به آیین نامه یاداور می شوم و می خواهم حضرتعالی مسوولیت شرعی خود را در این زمینه ایفا کنید.

تابش ادامه داد: با برگزاری این جلسات وقت زیادی از نمایندگان گرفته می شود که منجر به بروز بی نظمی در بررسی بودجه چند صد میلیاردی می شود در حالی که وقت های پرتی را که از دست می رود ملاحظه کنیم می بینیم که رسیدگی به بودجه خیلی گران تمام می شود.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهارداشت: دوستان فناوری هم گفتند رفع ایرادات مربوط به دستگاههای رای گیری الکترونیکی نیازمند حدود 5 ساعت وقت است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر تابش اظهارداشت: اینکه بعضی مواقع نمی توانیم نظرات نمایندگان را استماع کنیم نظر شما را تایید می کنم و با وجود اینکه تذکرات زیاد است، تلاش می کنیم نظرات را بشنویم.

باهنر درباره برگزاری جلسات شیفت شب برای بررسی لایحه بودجه گفت: ما موظف به اجرای آیین نامه ای هستیم که در تذکر و اخطار اعلام نظر شده است؛ اگر نمایندگان اخطار دادند و رییس جلسه آن را قبول کرد به رای می گذارد اما اگر زمانی رییس جلسه اخطار را وارد ندانست؛ ولو اینکه اشتباه بفهمد موظف به عبور از اخطار است.

به گفته وی در تذکرات آیین نامه ای دقیقا باید نظر رییس جلسه اجرا شود هرچند مواقعی علاقه مند هستیم به نظرات غیر رسمی و استمزاجی عمل کنیم اما برداشت ما از آیین نامه این است که نیاز به رای گیری ندارد.

نایب رییس مجلس ادامه داد: تفسیر قانون عادی بر عهده نمایندگان است که هم می توانند مواد آیین نامه را تصریح و هم درخواست تفسیر کنند؛ اگر نمایندگان احساس می کنند که رییس جلسه برداشت درستی از قانون ندارد 10 نفر از نمایندگان طرح درخواست تفسیر قانون را ارایه کنند که آن هم فرایندی دارد، اما من شرعا حق ندارم به آن عمل کنم وظیفه ام این است که به برداشت خودم عمل کنم،بنابراین خواهش می کنم بحث را دنبال نکنید.

وی اضافه کرد: شب گذشته بصورت استمزاجی از نمایندگان رای گیری شد که اکثریت با برگزاری جلسات شیفت شب موافقت کردند و دوستان معترض هم می گویند موافقیم، اما درخواست رای گیری دارند و برداشت ما این است که در این زمینه نیاز به رای گیری نیست و اجازه دهید به برداشت خودمان عمل کنیم.

 

کد N98016