جانشین فرمانده کل سپاه:

توان دفاعی ما فراتر از انتظار است/شرایط راهبردی برای اعمال قدرت نظامی آمریکا وجود ندارد

ايران,سپاه پاسداران,سپاه,آمريكا

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به توان دفاعی ایران، گفت: امروز قدرت نظامی و دفاعی ما بسیار فراتر از انتظار قدرت‌های بزرگ است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به توان دفاعی ایران، گفت: امروز قدرت نظامی و دفاعی ما بسیار فراتر از انتظار قدرت‌های بزرگ است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه "انقلاب اسلامی در دوره جنگ سرد اتفاق افتاد که مدل توزیع قدرت دو قطبی بود و هر کدام یک راهبرد جهانی و منطقه‌ای داشتند"، افزود: سیاست آمریکا سد نفوذ کمونیسیم و سیاست منطقه‌ای آن ستون‌های دوگانه نیکسون و تقویت قدرت دفاعی ایران و عربستان بود.

وی با بیان اینکه "ایران در زمان طاغوت هم به عنوان سد نفوذ کمونیسم بود و هم به عنوان ژاندارم حافظ منافع آمریکا"، خاطرنشان کرد: ‌انقلاب اسلامی شوک ژئوپولتیک برای آمریکا بود که با خارج شدن ایران از نفوذ این کشور توازن قدرت دو قطبی جهان را بر هم زد. به همین علت آمریکایی‌ها واکنش‌های سرسختانه در مقابل انقلاب ایران از زمان پیروزی آن تاکنون داشتند.

سلامی با تاکید بر اینکه "انقلاب اسلامی منطق جدیدی در عرصه جهانی و تمدن جدیدی را در عرصه ارزش‌های اسلامی نوید می‌داد"، گفت: انقلاب، عنصری برای بیدرای ملت‌های مسلمان شد که بزرگترین خطر برای تسلط سیاسی آمریکا در جهان اسلام بود. ترس اساسی آمریکا از انقلاب ایران احتمال تکرار این الگو در دیگر کشورهای اسلامی بود زیرا الگوی آن آزادی و استقلال ملت‌های مستضعف بود.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به ذخایر طبیعی کشورهای اسلامی و موقعیت جغرافیایی آنها افزود: وحدت این کشورها می‌تواند فضای تنفس را برای آمریکا و اسرائیل بسیار تنگ کند.

وی همچنین با اشاره به عبارت روی میز بودن گزینه نظامی از طرف آمریکا علیه ایران، گفت: زمانی که یک نبرد دیپلماتیک در جریان است هر طرف که دارای منطق سیاسی باشد در پی انتخاب و استفاده از واژه‌های نظامی نیست. آمریکایی‌ها در موضوع نبرد دیپلماتیک با ما منطق و اقتدار سیاسی ندارند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: با اینکه ما هم دارای قدرت نظامی ویرانگر مخرب و تهاجمی هستیم و منافع قدرت‌های بزرگ را می‌توانیم به مخاطره بیاندازیم، اما در روند دیپلماتیک از بحث نظامی استفاده نمی‌کنیم.

سلامی با بیان اینکه "آمریکایی‌ها اشتباه محاسباتی فراوانی دارند و تاریخ این را نشان داده است؛ بنابراین رویکردهای غلطی در پیش می‌گیرند"، یادآور شد: آمریکا 50 درصد قدرت نظامی کل جهان را دارد و قدرت اقتصادی و سیاسی اول جهان هستند اما تدبیر لازم را برای استفاده از آن ندارند. آمریکایی‌ها هنوز از ظرفیت‌های مقاومت ملی ما فهم دقیقی ندارند. ملت ایران طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم را بدون از دست دادن یک وجب از خاک خود و در جنگی نابرابر پشت سر گذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه "شرایط راهبردی برای اعمال قدرت نظامی آمریکایی‌ها در هیچ جای جهان وجود ندارد"، گفت: آیا آمریکایی‌ها قادرند جنگ گسترده را که با ایران انجام می‌دهند، اداره کنند و در برابر توانمندی‌های قدرت نظامی ایران منافع خود را حفظ کنند یا تلفات روزانه بیش از حد تحمل جامعه آمریکا را قبول کنند یا امنیت انرژی را می‌توانند حفظ کنند یا اینکه حضور نظامی خود را در دریا در مقابل قدرت ما حفظ کنند یا مدافع امنیت رژیم صهیونیستی باشند؟ آیا آنها می‌توانند از ظهور انرژی متراکم بالقوه در جهان اسلام که علیه آمریکا وجود دارد، جلوگیری کنند؟

سردار سلامی افزود: راهبرد دفاعی ما در مقابل خطرناک‌ترین قدرت و ائتلاف جهانی شکل گرفته است و ساختارهای ما به گونه‌ای است که علاوه بر دفاع از منافع کشور، منافع دشمن را در منطقه در هر سطحی با مخاطره مواجه می‌کند. اینکه گزینه نظامی آمریکا روی میز است، برای ما فرقی نمی‌کند اما باید تبعات آن را بپذیرند. آیا آمریکایی‌ها در موقعیت اقتصادی هستند که جنگی با شدتی نامعین و زمان و گستره نامشخص را اداره کنند؟

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: حداقل از نظر اقتصادی تا امروز مداخله آمریکا در عراق سه هزار میلیارد دلار هزینه داشته است که با هزینه‌های جنبی آن به اندازه 30 سال دلارهای نفتی عراق است؛ با این حال آمریکایی‌ها از نظر سیاسی در عراق موفق نشدند و حالا روند جهانی برای آمریکا بر عکس شده است. امروز آمریکایی‌ها از جنگ به رکود رسیده‌اند و مداخله آنها موجب افزایش ناامنی و گسترش تروریسم شده است.

وی با بیان اینکه "با پایان یافتن مسائل سوریه تروریسم به اروپا توسعه خواهد یافت"، افزود: آمریکا امروز توان مداخله حتی در سوریه را ندارد زیرا زمینه‌های اعمال قدرت آنها از بین رفته است و در دوره افول قدرت نظامی سیاسی و اقتصادی قرار گرفته‌اند. آمریکایی‌ها بیشتر از ارعاب و هراس قدرت نظامی خود استفاده می‌کنند که در مورد ایران هیچ سودی ندارد. بازی‌های جنگی و اشراف اطلاعاتی ما مدام به روز می‌شود که پیش نیاز طرح‌های دفاعی است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین گفت: همه سناریوها از جمله تهاجم هوایی یا موشکی محدود یا عملیات زمینی که از طرف دشمن مطرح است، شناسایی و احتمالات ممکن طراحی شده است و با اشراف کامل بر عملیات احتمالی، راهبردهای نظامی آنها را تحلیل کرده‌ایم. بر اساس خطرناک‌ترین راهبردها ساختارهای دفاعی را گسترش داده‌ایم و بر آن اساس نقاط داغ که می‌تواند حوزه حیاتی منافع دشمن را به خطر اندازد شناسایی کرده‌ایم.

سلامی با اشاره به اینکه "وقتی به مذاکره روی آوردیم که از قدرت نظامی خود مطمئن شدیم و استفاده از گزینه‌های نظامی از سوی آمریکا برای ما موضوع جدیدی نیست"، تصریح کرد: دامنه‌های حقیقی قدرت خود را نمی‌توانیم بیان کنیم زیرا از اسرار ماست اما با این حال هر دشمنی مبادی عملیاتی دارد که همه مبادی دشمن در منطقه در هر سطحی با هر موقعیتی زیر آتش ماست و از نظر اطلاعاتی بر آنها اشراف داریم. گسترش نیروهای دشمن قابل پنهان کردن نیست و همه را شناسایی کرده‌ایم و بر منافع حیاتی دشمن کاملاً مسلط هستیم.

وی تاکید کرد: نیروهای نظامی دشمن در منطقه زیر نظر ما قرار دارند و قدرت دریایی ما برای یک نبرد دریایی در هر سطحی به طور کامل آماده است. موشک‌های کروز و بالستیک به درجه‌ای از دقت رسیده‌اند که می‌توانند هدف متحرک را مورد اصابت قرار دهند. پدافند بومی شکل گرفته که فضا را برای هواپیماهای دشمن ناامن می‌کند. پرنده‌های بدون سرنشین ما علاوه بر عملیات شناسایی، قدرت تهاجمی دارند و در زمین، هزاران گردان توان دفاعی داریم که آرمانی و افسانه‌ای از کشور دفاع می‌کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه گفت: هرکس بخواهد با زبان تهدید یا تحقیر با ملت ما صحبت کند، هیچ مرز جغرافیایی برای به خطر انداختن منافع او نمی‌شناسیم. از امام راحل آموختیم و اکنون هم به دشمن می‌گوییم اگر با دین ما مقابله کند با همه دنیای او مقابله خواهیم کرد و اگر کوچکترین تعرضی به ما کند ضربه‌ای به او خواهیم زد که از درون متلاشی شود.

سردار سلامی همچنین با بیان اینکه "مقامات سیاسی ما بویژه در موضوع هسته‌ای، واقعاً با اقتدار و اعتماد به نفس و مسلط از منافع ملت دفاع کنند"، افزود: ظرفیت عظیم و ستون‌های مستحکم برای سیاست خارجی ساخته‌ایم و اقتدار دفاعی ما در مقیاس جهانی است. مردان هسته‌ای ما بدانند در مقابل دشمنانی نشسته‌اند که دارای ضعف‌های بزرگی هستند و ما هیچ نگران نیستیم.

وی با اشاره به حوادث ابتدای انقلاب، جنگ تحمیلی و تحریم‌ها به عنوان نمونه‌هایی از رفتار آمریکا در قبال ایران، گفت: با وجود همه چالش‌ها به پیشرفت‌هایی رسیدیم که می‌تواند الگویی برای دیگر کشور‌ها باشد. رفتار خوش ما در مذاکرات نباید آمریکایی‌ها را به اشتباه بیاندازد زیرا این رفتار خصلت ملت ماست و در عین حال بدی‌های آنان را فراموش نکرده‌ایم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به وجود فرهنگ مقاومت در ملت ایران، اظهار کرد: این فرهنگ ریشه در اعتقادات اصیل ما و فرهنگ عاشورایی فداکاری و ایثار دارد. از مسلمانان مستضعف در هر جای دنیا دفاع می‌کنیم. آنها بخشی از منافع حیاتی ما هستند و نمی‌توانیم به آن بی‌تفاوت باشیم.

سلامی با اشاره به وجود گروه‌های تروریستی در منطقه نیز خاطرنشان کرد:‌ آمریکا و اسرائیل تلاش می‌کنند در میان مسلمانان دودستگی ایجاد کنند و برخی کشورهای مرتجع منطقه نیز به این حرکت دامن می‌زنند که روزی این پدیده دامن خودشان را خواهد گرفت.

وی همچنین به امنیت جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: از واقعه تاسوعای چهار سال پیش در جنوب شرقی کشور، 11 تلاش انتحاری صورت گرفت که همه در نطفه نابود شد.

انتهای پیام

کد N95821