/کنفرانس مونیخ/

وزیر خارجه آلمان: غرب باید به دنبال توسعه همکاری‌هایش با روسیه باشد

سیاسی

وزیر امور خارجه آلمان در نشست کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: مسکو باید به دنبال مشترکات با شرکای غربی خود باشد، کشورهای غربی هم باید به دنبال فرصت‌هایی برای توسعه همکاری‌های با روسیه باشند.

وزیر امور خارجه آلمان در نشست کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: مسکو باید به دنبال مشترکات با شرکای غربی خود باشد، کشورهای غربی هم باید به دنبال فرصت‌هایی برای توسعه همکاری‌های با روسیه باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، فرانک والتر اشتان‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت: هم اکنون ما شاهد هستیم که تنها همکاری با روسیه می‌تواند مساله ایران را حل کند و انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه را تضمین کند.

وی تاکید کرد: ما باید به دنبال مشترکات با روسیه برای توسعه روابط خود در یک رویکرد بسیار نتیجه بخش باشیم. تنها با کمک گرفتن از روسیه می‌توانیم مساله اتمی ایران و مشکل امحای تسلیحات شیمیایی سوریه را حل و فصل کنیم. سیاست اروپا علیه روسیه با ناکامی مواجه می‌شود. همزمان مسکو باید تصمیم بگیرد که چه منافع و نقاط مشترکی با اروپا دارد و به تنهایی جایگاه و موضع خود را تعیین کند.

اشتان‌مایر که پیشتر بین سال‌های 2000 تا 2009 نیز به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا فعالیت می‌کرد، افزود: در چهار سال گذشته جهان به شدت تغییر کرده است. درگیری‌ها هم اکنون به مرزهای آلمان نزدیکتر شده است. منظور من بالاخص اوکراین است. اروپا کاملا از دلایل افزایش درگیری‌ها میان ژاپن و چین آگاه نبوده است.

وی با اشاره به مساله ناآرامی‌ها در کی یف و سایر شهرهای اوکراین به رئیس جمهوری این کشور تاکید کرد تا به خواسته مخالفان بیندیشد و افزود: اگر این انبار باروت آماده انفجار است، ما نباید وقت را تلف کنیم. ما باید از ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین بخواهیم تا خواسته‌های مردم را تحقق بخشد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که برلین باید آماده حضور در روند سازش درگیری‌ها باشد و ذات این حضور باید بسیار مستحکم‌ و قوی باشد. آلمان همچنان آماده پیوستن به سیاست امنیتی و خارجی مشترک با سایر کشورهاست. استفاده از نیرو و زور آخرین گزینه است. من به انجام یک رویکرد میانه در سیاست معتقدم و امیدوارم که هیچ مداخله‌ای صورت نگیرد.

انتهای پیام

کد N94791